דבר העורך קול אייר גיליון דצמבר 2014

דבר העורך קול אייר גיליון דצמבר 2014

את השלכותיו של מבצע “צוק איתן” נחוש עוד זמן רב.

אבי אובליגנהרץ
ההוצאות האדירות, הנזקים לאוכלוסייה, לחקלאות ולבתי העסק כמובן. אולם כיצד השפיע המבצע שהתרחש בשיא העונה הבוערת על ענף מיזוג האוויר?
מתברר כי באופן יחסי התעשייה שרדה את המבצע בשלום ולראיה כמות המזגנים שנמכרה השנה בארצנו לא היתה שונה במהותה מהכמות הממוצעת בשנים האחרונות ואשר נאמדת בכחצי מיליון יחידות. מה גם שההאטה המסרבת להיעלם מחיינו מזה כשבע- שמונה שנים מקשה אף היא במידה לא מבוטלת על קפיצה משמעותית במכירות.
מנגד, ניתן ללמוד מחלקה הראשון של כתבת סיכום השנה של זהבה דברת (עמ’ 24-25), כי  למרות שהשיקול העיקרי של הצרכנים כיום הנו המחיר, עולה בהדרגה המודעות לחסכון באנרגיה וכך גם הביקוש למזגני אינוורטר. אלא שכל עוד הפער בין האינוורטר למזגני האון/ אוף יהיה כל כך משמעותי כ-30-40 אחוז, יעדיפו הלקוחות את ביחידת מיזוג אוויר זולה יותר.
אין ספק שלו היתה הממשלה שמדברת ללא הרף על חסכון באנרגיה, טורחת להוריד את המיסוי על מזגני האינוורטר בלבד או לחלופין מציעה הטבה שתגרום ללקוח לחשוב פעמיים לפני שהוא מצטייד במזגן חדש, התמונה היתה נראית אחרת.
אבל מה לעשות שהפוליטיקאים שלנו כל כך עסוקים בהישרדות שלהם, בהצמדות לכסאות עור הצבי, במיוחד עכשיו שריח הבחירות כבר מורגש היטב בארצנו.
קריאה נעימה


פי.סי.חץ