דבר העורך קול אייר יולי 2015

דבר העורך קול אייר יולי 2015

ארצנו הקטנה גועשת וסוערת בימים אלה לנוכח המשא ומתן המתנהל בין הממשלה ובין חברות הגז המחזיקות במאגרים ‘תמר’ ו’לווייתן’.

אבי אובליגנהרץ
התנגדותו הנחרצת של הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ’ דיויד גילה שאף הודיע על התפטרותו בעקבות המתווה והניסיון של מספר שרים להתנער מההסכם המתגבש באמתלות כאלה ואחרות, עורר ויכוח ציבורי נוקב.
מתנגדי ההסכם מאשימים את הממשלה בכניעה לסחטנות וללחץ שמפעילות חברות נובל אנרג’י ודלק שבבעלות יצחק תשובה, ומדגישים כי במקום לפרק את מונופול הגז שנוצר, המתווה המוצע יותיר בפועל את המונופול על כנו. ההסכם שאמור להיות מוצג במלואו לציבור ונכון לעכשיו טרם נחשף במלואו, עשוי לאפשר ל’דלק’ ו’נובל אנרג’י’ למכור במשותף את כל העתודות במאגר ‘תמר’, ורק לאחר מכן לפרק את השותפות במאגר ולהישאר מונופול באמצעות מאגר ‘לווייתן’. 
מה גם  שמכירת שני המאגרים הקטנים ‘כריש’ ו’תנין’ לא תניב תחרות אמיתית,  היות ועתודות הגז בהם שקולות מהוות כעשרה אחוז מהעתודות במאגר ‘לווייתן’ לבדו. תומכיו טוענים לעומת זאת שעל ישראל להזדרז כי הזמן לא משחק לטובתה, ולזכור כי התמלוגים מהגז יזרמו בכל מקרה לציבור קרי קופת המדינה.
לאור הסערה הציבורית מוטב שהממשלה תנהג בשקיפות ותאפשר לציבור שאת ענייניו היא נבחרה לייצג, להחליט בעצמו באמצעות משאל עם או לפחות בהצבעה בכנסת, האם המתווה המוצע טוב למדינת ישראל או שמא רק לטייקוני הגז.
 
 
קריאה נעימה


פי.סי.חץ