דבר העורך קול אייר  נובמבר 2015

דבר העורך קול אייר נובמבר 2015

בחודש ינואר 2009 החליטה ממשלת ישראל על יעד מנחה לייצור חשמל ממקורות מתחדשים, בהיקף של 10% מצורכי האנרגיה בחשמל של המדינה לשנת 2020.

אבי אובליגנהרץ
בשנה שעברה היתה ישראל אמורה להגיע ליעד ביניים של ייצור 5% מתצרוכת החשמל שלה מאנרגיה מתחדשת, העומדת כיום בפועל על פחות מ-2%!
בזמן שממשלות ישראל עושות כל שגיאה אפשרית ומציבות אינספור מכשלים בדרכם של יצרני האנרגיה הסולארית ומקשות על שאר יצרני האנרגיה הירוקה, מסתבר כי מדינות כמו דנמרק, סקוטלנד ומדינת הוואי בארה”ב הצהירו על יעד של 100% שימוש באנרגיה ירוקה עד סוף השנה הנוכחית! אפילו מרוקו קבעה לעצמה יעד של 42% עד סוף 2015.
בחודש ספטמבר האחרון פרסם הארגון הסביבתי הבינלאומי גרינפיס, מחקר שערך בשיתוף סוכנות החלל הגרמנית ואשר קובע כי עד שנת 2050 ניתן להעביר את העולם כולו ל-100% אנרגיה ממקורות מתחדשים. לקראת פתיחת ועידת האקלים בפאריס שנועדה לעודד את השימוש באנרגיה ידידותית לסביבה תוך הפחתת פליטות גזי החממה, פרסם החוקר פרופ’ מארק ג’ייקובסון מאוניברסיטת סטנפורד, מחקר שהגיע למסקנה כמעט זהה: האומרת כי תוך 35 שנה יוכלו 139 מדינות ברחבי תבל כולל ישראל, לעבור לייצור 100% מצריכת האנרגיה שלהן באמצעות אנרגיות מתחדשות.
נשמע יומרני? לא ריאלי? אין סיבה שמדינה שטופת שמש כמו שלנו תפגר הרחק מאחור מרבית מדינות אירופה רק בגלל שהיא מתקשה לחשוב מחוץ לקופסא. מה גם שהמחקר מציין כי המהלך ייצור כ-73 אלף מקומות עבודה נוספים תוך 40 שנה ויחסוך מעל 26 מיליארד דולר למשק הישראלי.
 
קריאה נעימה


פי.סי.חץ