דבר העורך קול אייר גיליון פברואר 2016

דבר העורך קול אייר גיליון פברואר 2016

לא רק שמדינת ישראל נמצאת במצוקה כרונית של חשמל, כמות האנרגיה שצורכים מרבית המבנים בארץ הולכת וגדלה מדי שנה.

תתארו לכם כיצד היתה נראית המדינה לו במקום להגדיל את צריכת האנרגיה ב-3%-4% לשנה, היא היתה קטנה בשיעור דומה לפחות וזיהום האוויר היה קטן בהתאמה.
היות ואין ביכולתנו לשלוט בשינויים במזג האוויר, מדוע שלא נתמודד איתם בצורה מושכלת ונבונה יותר? עופר קרן מציע דרך מקורית ומבטיחה למדי: הנהגת קוד אנרגיה ארצי למבנים (ראה עמוד 42). כיום מחוייבים בעלי המבנים בארץ לערוך סקר אנרגיה כל חמש שנים ואולם אין כל מנגנון או אכיפה שתגרום להם לבצע את השינויים הנדרשים. אז מה הפלא שעולם כמנהגו נוהג ובאין דין או דיין הבזבזנות המשוועת נמשכת.
את המהפכה המיוחלת לדעת קרן יכולה לחולל מדבקה קטנה שתוצב בכניסה לכל מבנה ציבורי ואשר תפרט את עצימות האנרגיה: צריכת האנרגיה בפועל פר 1 מ”ר בשנה האחרונה, ואת היעדים לצמצום האנרגיה אליהם חותר אותו ארגון בשנה הקרובה. חשבו בנפשכם מה יעשה הדבר לאנשי הארגון מצד אחד ומצד שני, למבקרים הפוקדים אותו מידי יום.
מדבקה שכזאת תעלה ללא ספק פי כמה את המודעות לצריכה נבונה ויעילה של אנרגיה, ובמקום לשמוע מבוקר עד ערב עד כמה ארגון כזה  לכאורה ירוק, נוכל להיווכח באופן מעשי ודי בקלות מההתייעלות האנרגטית שלו. אז מה דעתכם להתחיל לעשות נפשות לרעיון?
קריאה נעימה
 


פי.סי.חץ