דבר עורך Cool Air  - גיליון ינואר 2009

דבר עורך Cool Air - גיליון ינואר 2009

בשנים האחרונות מתחוללת בישראל מלחמה מסוג אחר, אבל לא פחות רוויית יצרים ואינטרסים על זהות ספק הגז הטבעי. המאבק בין המצדדים ברשות הפלשתינאית למצדדים במצרים, הפך להיות מגוחך לאור מה שהתרחש בשבועות האחרונים בגבול הדרומי.

אבי אובליגנהרץ

 

בעת כתיבת שורות אלה נכנסה לתוקף אחרי שלושה שבועות של לחימה מתישה ברצועת עזה, הפסקת האש החד הצדדית עליה הכריזה ישראל.

בשנים האחרונות מתחוללת בישראל מלחמה מסוג אחר, אבל לא פחות רוויית יצרים ואינטרסים על זהות ספק הגז הטבעי. המאבק בין המצדדים ברשות הפלשתינאית למצדדים במצרים, הפך להיות מגוחך לאור מה שהתרחש בשבועות האחרונים בגבול הדרומי. כלומר, מדינה מתקדמת שרוצה להישען יותר ויותר על הגז הטבעי כעל מקור האנרגיה המרכזי שלה, אינה יכולה להרשות לעצמה להיות תלויה בספקים שעדיין נמצאים עימה במצב כזה או אחר של לחימה, אלא חייבת למצוא מקורות אחרים ואמינים יותר או לפחות להרחיב את מעגל הספקים.

על רקע זה מעודד היה לשמוע כי במרוצת מבצע עופרת יצוקה, התגלה מאגר גז באזור חיפה. מבדיקות שנערכו בקידוח "תמר" עולה כי כמות הגז הטבעי מול חופי חיפה עתידות להיות אף גדולות יותר מהתחזיות הראשוניות, וכי ההכנסות הצפויות מהמאגר עשויות להיות גבהות מ-15 מיליארד דולר.

לאור הידיעה המשמחת החליטו השותפות בקידוח לצאת למבחני הפקה שיימשכו כשלושה שבועות, לצורך למידה ואפיון של קצב זרימת הגז. יש לקוות שאכן הקידוח יצדיק את התקוות הרבות שנתלות בו וכי ימצאו ברחבי ישראל מאגרים נוספים, כי המציאות המזרח תיכונית ההפכפכה הוכיחה כאמור שאין לנו על מי לסמוך אלא רק על עצמנו.

קריאה נעימה

אבי אובליגנהרץ

 


פי.סי.חץ