דבר עורך Cool Air  - גיליון ספטמבר 2009

דבר עורך Cool Air - גיליון ספטמבר 2009

ראשון לציון הוכיחה לאחרונה שאינה נושאת את שמה לשווא. עיר היין עשויה להפוך בקרוב לעיר השמש. לראיה, עיריית ראשל"צ אישרה לאחרונה הנחה של 5% בארנונה לתושבים שיתקינו מערכות סולאריות לייצור חשמל על גגותבתיהם.

אבי אובליגנהרץ

האם נהיה לראש או לזנב, נוהגים בני ישראל לתהות בערב ראש השנה החדשה. תסכימו איתי שלא הייתם רוצים להתחלף עם 350 עובדי מפעל תדיראן קרייר בעפולה, אשר התבשרו שבועות ספורים לפני כניסת השנה העברית החדשה על כך שהם עומדים לאבד את מקור פרנסתם.
העובדים יכולים לזקוף ראשם בגאווה על כל השנים הטובות שנתנו ובהן המפעל שגשג. למרות זאת, התחרות הגלובלית האכזרית, הביאה את הבעלים מחברת קרייר למסקנה הבלתי נמנעת כי אי אפשר להמשיך לייצר בישראל, ולכן יועתקו קווי הייצור עד סוף השנה האזרחית לסין.
משמעות המהלך היא שתעשיית ייצור המזגנים המקומית היא בגדר דבר השייך להיסטוריה, וכי למעשה יוותרו מהענף מעט גופי מחקר ופיתוח ובעיקר חברות שיווק והפצה וחברות התקנה.
תופעה זו, למרבה הצער, אינה ייחודית לענף המיזוג והקירור בלבד אלא הולכת ומתפשטת בכל חוגי התעשייה המסורתית, וטוב יעשו ראשיה לו ישכילו לבנות מדיניות ארוכת טווח יחד עם הממונים על הנושא במשרדי הממשלה, כדי לעצור את הזליגה ההולכת וגוברת של קווי ייצור אל מעבר לים, בעיקר לכיוון המזרח הרחוק והאקזוטי. אחרת, לא רחוק היום בו התעשייה, שמימי קום המדינה נחשבה לראש, עלולה להפוך לזנב....

קריאה נעימה
אבי אובליגנהרץ


פי.סי.חץ