דבר עורך Cool Air  - גיליון מרץ 10

דבר עורך Cool Air - גיליון מרץ 10

הקמת כור גרעיני לייצור חשמל תאפשר לישראל לפתח עצמאות אנרגטית ומדובר באופציה יחסית בטוחה ופחות מזהמת לייצור אנרגיה.

אבי אובליגנהרץ

שר התשתיות הלאומיות, ד"ר עוזי לנדאו, הכריז לא מכבר כי ישראל מעוניינת לייצר חשמל מאנרגיה גרעינית. השר ניצל את בימת הוועידה הבינלאומית לשימוש אזרחי באנרגיה גרעינית לצורך ייצור חשמל שנערכה בפאריס, כדי לבשר לעולם ולאזרחי המדינה על ההחלטה המאוד משמעותית למרות שהנושא נמצא עדיין בשלבי בדיקה.

לדבריו, הקמת כור גרעיני לייצור חשמל תאפשר לישראל לפתח עצמאות אנרגטית ומדובר באופציה יחסית בטוחה ופחות מזהמת לייצור אנרגיה.
בימים אלה עורכים משרדו של לנדאו והוועדה לאנרגיה אטומית סקר היתכנות של ייצור חשמל מאנרגיה גרעינית ואשר תוצאותיו אמורות להתפרסם בראשית השנה הבאה. הסקר אמור לכסות את כל ההיבטים הכרוכים בהקמת תחנת כח גרעינית, לרבות הכדאיות הכלכלית, הבטיחות וההשלכות הטכנולוגיות והגיאופוליטיות.

יש לזכור כי ישראל בודקת את האפשרות להקמת כורים גרעיניים לייצור חשמל במשך שנים רבות ולמרות המחסור ההולך וגובר באנרגיה, האופציה הזאת מעולם לא קיבלה אור ירוק מסיבות כאלה ואחרות. למרות היתרונות אותם הזכיר השר לנדאו, יש לא מעט חסרונות להפקת חשמל מאנרגיה גרעינית ודי במילה צ'רנוביל כדי לגרום למרביתנו אי נוחות. אי לכך טוב יעשו מקבלי ההחלטות אצלנו לו ינהלו דיון ציבורי פתוח ונוקב לפני שהם ממהרים לרתום את הסוסים לפני העגלה.

קריאה נעימה,
אבי אובליגנהרץ


פי.סי.חץ