דבר העורך קול אייר גיליון דצמבר 2011

דבר העורך קול אייר גיליון דצמבר 2011

שנת 2011 מסתיימת באקורדים צורמים במשק האנרגיה המקומי

אבי אוליגנהרץ
שנת 2011 מסתיימת באקורדים צורמים במשק האנרגיה המקומי. בקשתה של יזמית החשמל הסולארי, סאנדיי, להקפאת הליכים (הגנה מפני נושים) בניסיון לעצור את הסחף לאחר שהגיעה לסף פשיטת רגל עם חובות מצטברים של 41 מיליון שקל, משקפת נאמנה את תחושת המשבר אליו נקלע הענף, שעד לא מזמן נחשב לאחת ההבטחות הגדולות של תחום האנרגיה.
האם סאנדיי היא בגדר הסנונית שבמקרה הזה מבשרת על סימני תחילת קריסת ענף האנרגיה הסולארית בישראל?
לאור הקשיים והמכשולים הרבים שמעמידים השלטונות בפני היזמים, במיוחד בכל הקשור למכסות ותעריפים, נראה שאנחנו מתקרבים לנקודת האל חזור. שלא לדבר על כך שרשות החשמל החליטה החודש במפגיע להפחית את התעריפים למתקני ייצור חשמל הפועלים בטכנולוגיה פוטוולטאית בינונית ב-24%. 
התסכול גובר שבעתיים לאור העובדה כי ישראל שטופת השמש מייצרת כיום 1.4 אחוז בלבד מהחשמל שלה מאנרגיה סולארית, ובמקביל עלו תעריפי החשמל בשנה האחרונה בכ-20 אחוז וצפויים להתייקר בעוד כ-30 אחוז במרוצת 2012.
חבל שמקבלי ההחלטות אצלנו לא קוראים נכון את המפה וממשיכים לנהל מדיניות כושלת המנותקת ממה שקורה במדינה, בעיקר בקרב האוכלוסיות החלשות. עם כל הכבוד לסוכריות שהמדינה החלה לזרוק לעבר המשפחות מעוטות היכולת, בדמות מקררים ומזגנים מסובסדים, החיסכון בחשמל, שיושג כתוצאה מהשימוש במכשירי החשמל החדשים ובעלי דירוג אנרגטי גבוה, לא ממש יעזור כשיקבלו את חשבון החשמל החדש והיקר שלהם.
קריאה נעימה
אבי אובליגנהרץ


פי.סי.חץ