דבר העורך קול אייר גיליון פברואר 2012

דבר העורך קול אייר גיליון פברואר 2012

המבחר של המזגנים הולך וגדל בקצב מסחרר ומדי שנה מצטרפים לשוק המקומי שחקנים חדשים

אבי אוליגנהרץ
מדינת ישראל עשתה בשנים האחרונות קפיצת מדרגה בכל הקשור לשימור אנרגיה והתקנת תקנות, שנועדו לקדם את החלפתן של מערכות המיזוג והקירור הישנות והבזבזניות, במערכות חדשות וחסכוניות.
המבחר של המזגנים הולך וגדל בקצב מסחרר ומדי שנה מצטרפים לשוק המקומי שחקנים חדשים, אשר חלקם נמנה על הצמרת העולמית של הענף. בעוד שהיצרנים והיבואנים משקיעים משאבים רבים בפיתוח ושיווק מערכות מיזוג מתקדמות, רמת המתקינים נמצאת בנסיגה. נראה כי היבואניות הגדולות שמו לב לתופעה זו והחלו לאחרונה להעביר הדרכות מקצועיות עבורם ואנו תקווה שמגמה זאת תתעצם במהלך השנה הקרובה. 
ירחון קול אייר החליט לרדת לשטח ולחקור את התופעה ממקור ראשון וסקר מתקינים וטכנאים, הראשון מסוגו שערכנו לאחרונה ושאת חלקו הראשון תוכלו לקרוא בגיליון שבידיכם, מצייר תמונה קשה ומדאיגה על הנעשה בתחום ההתקנה. המתקינים שעימם שוחחנו קובלים על כך שבהיעדר חקיקה מתאימה השוק הפך לפרוץ פרוע ופועלים בו כיום אינספור חאפרים, שלא רק מורידים את המחירים, אלא גורמים נזק בלתי הפיך ומוציאים שם רע לענף בעבודה הרשלנית שהם מבצעים.
בניגוד לתחום החשמל, המחייב את העוסקים בו לעבור הסמכה, המציאות הקיימת בישראל מאפשרת לכל אדם להכריז על עצמו כמתקין, וזאת למרות שמדובר בעבודה מורכבת הדורשת ידע בחיבור לרשת החשמל, הבנה בגזים ועוד. מי שכמובן יוצא נפגע כתוצאה מכך הוא הציבור, שאינו מודע לעומק הבעיה, אך גם היצרנים והיבואנים אליהם מתנקזות תלונות הלקוחות בנוגע לתקלות במערכות שלהם ולבטח גם אותם מתקינים ישרים ומקצועיים המנסים להרוויח את לחמם ביושר תוך מתן עבודה טובה ומסורה.
המדינה אינה יכולה להמשיך לעצום עיניים וחייבת לעקור את הבעיה מהשורש כדי לשים קץ למציאות האבסורדית שיצרה במו ידיה.
קריאה נעימה, 
אבי אובליגנהרץ


פי.סי.חץ