דבר העורך קול אייר גיליון מרץ 2012

דבר העורך קול אייר גיליון מרץ 2012

לאור מצוקת החשמל הצפויה בתקופת הקיץ הקרוב, אישרה רשות החשמל הסדר חדש וקצת מסובך

אבי אוליגנהרץ
המראות הלבנים שכיסו בעיקר את צפון הארץ והנחלים השוצפים ממטולה ועד אילת גרמו לכולנו התרוממות רוח בחודשים האחרונים. אלא שמהר מאוד הסתבר כי למזג האוויר הקר והפרידה משבע שנות בצורת, יש גם מחיר כבד.
הצריכה המוגברת של חשמל ששברה שוב ושוב שיאים בחורף הקר הנוכחי, עלייה ממוצעת של 13 אחוז בביקושים לחשמל לעומת התקופה המקבילה אשתקד, שנבעה בעיקר מחימום רב, ניכרה היטב בחשבונות החשמל שנחתו בתחילת מארס בתיבות הדואר שלנו. החשבונית של ינואר-פברואר לצרכן הפרטי התייקרה בכ-15 אחוז, בין השאר גם בגלל עליית מחירי הדלקים ופיצוץ צינור הגז לישראל בפעם המי יודע כמה, והסתכמה ביותר מ-2,000 שקל למשפחה ממוצעת!
לאור מצוקת החשמל הצפויה בתקופת הקיץ הקרוב, אישרה רשות החשמל הסדר חדש וקצת מסובך ושלפיו מי שיפחית 15 עד 30 אחוזים מצריכת החשמל שלו בקיץ, ביחס לתקופת חשבון מקבילה אשתקד, ייהנה מהנחה מיוחדת של עד 20 אחוזים בתעריף החשמל.
נשמע נהדר על הנייר ואפילו מאתגר את חובבי החיסכון למיניהם, אלא שקובעי המדיניות במשק החשמל שכחו לקחת בחשבון מה יקרה אם צרכנים רבים מאד אכן ירימו את הכפפה וההסדר יצליח מעל ומעבר. במצב כזה, תירשם ירידה ניכרת בצריכת החשמל שתביא לפגיעה נוספת בתזרים המזומנים של חברת החשמל שכידוע הולך ומחריף. יציבותה הפיננסית של חברת החשמל צריכה הייתה אף היא חייבת להילקח בחשבון, אבל מה לעשות שאצלנו כמעט תמיד ממהרים לרתום את העגלה לפני הסוסים... 
קריאה נעימה 
אבי אובליגנהרץ
 


פי.סי.חץ