שיכון ובינוי מים תטהר את מי התהום במתחם תע

שיכון ובינוי מים תטהר את מי התהום במתחם תע"ש

שיכון ובינוי מים מכניסה לישראל טכנולוגיה חדשנית לטיהור מי תהום. הטכנולוגיה החדשה, שתיושם בשיתוף עם חברת אנביירוג'ן, תיבחן באמצעות מתקן פיילוט ברמת השרון, שם התגלו זיהומים באזור מפעלי התע"ש. 
יישום מוצלח של הטכנולוגיה יוכיח כי ניתן לטפל בזיהום הקשה של כל מי התהום באזור. המתקן יוקם במסגרת מכרז של רשות המים בו זכתה שיכון ובינוי עם חברת אנביירוג'ן.
המתקן יתבסס על טכנולוגיה ביולוגית מתקדמת (FBR) וכן על סדרת טיפולי שיקוע וסינון מתקדמים. תהליך דומה קיים ועובד מזה מספר שנים באתרי תעשיות צבאיות בארצות הברית. זו תהיה הפעם הראשונה שהתהליך מיושם בישראל.
מתקן הפיילוט יוכיח את יכולות מערכת הFBR לסלק מזהמים כגון פרכלורט, ניטראט וכן שאריות RDX וכרומאטים ממי התהום באתר. בעקבות הפיילוט מתוכנן לקום מתקן גדול שיטפל בבעיית מי התהום בכל האתר.
"מתקן הפיילוט הוא הצעד הראשון לפתרון אחת מבעיות הזיהום המשמעותיות של מקורות המים בישראל. צעד זה מהווה בהחלט הישג ותקדים חשוב להכרה של המדינה באחריותה לממן פעולות שיקום מי התהום שזוהמו כתוצאה מפעילות שהתקיימה לפני עשרות שנים בהעדר ידע ומודעות בארץ ובעולם באותן שנים לפוטנציאל הזיהום הסביבתי הטמון בה", אמרה שרה אלחנני, מנהלת אגף איכות המים ברשות המים.


פי.סי.חץ