למעלה ממחצית המקררים המסובסדים נמכרו תוך שלושה שבועות

למעלה ממחצית המקררים המסובסדים נמכרו תוך שלושה שבועות

תוך שלושה שבועות נמכרו כ- 53% מהמקררים (27,037 מקררים) המסובסדים במסגרת הפרויקט להחלפת מקררים של משרד האנרגיה והמים, ושני דגמים אזלו לגמרי ממלאי המקררים שבמבצע, כך עולה מנתוני האגף לשימור אנרגיה במשרד האנרגיה והמים.
עקב הביקוש הרב, שני דגמים (מתוך 13 הדגמים המשתתפים במבצע), אזלו לגמרי מהמלאי: מקרר מגדם סמסונג RT59MMSW/BPN, ומקרר נוסף מדגם אמקור NB510. 
הפרויקט שהחל באמצע חודש דצמבר, ממשיך את הפרויקטים הקודמים של המשרד להחלפת מקררים ישנים ובזבזניים בחשמל, במסגרתו מסובסדים כ- 50 אלף מקררים חדשים. תקציב הפרויקט עומד על כ- 50 מיליון שקלים, והמשרד מסבסד עד 30% מעלות המקרר הנרכש, בסכום שבין 800 עד 1,250 שקלים למקרר. מחיר המקרר לצרכן כולל גם את מכלול הליך ההחלפה, ובו: הובלתו של המקרר החדש לבית הלקוח, פירוק דלתות או החלפת צד פתיחה במידת הצורך, פינוי המקרר הישן מבית הלקוח והעברתו לאתר גריטה ואחריות כוללת של שלוש שנים. 
פרויקט זה צפוי להוביל לחיסכון שנתי של יותר מ- 60 מיליון קוט"ש למשק האנרגיה, המוערכים בכ- 750 שקלים בחשבון החשמל של כל משק בית, והוא חלק ממטרייה רחבה של פרויקטים אותם מקדם המשרד: פרויקט החלפת מקררים לאוכלוסייה הכללית שהחל בחודש אפריל 2012 וממשיך עד היום עם שני דגמים אחרונים שנותרו למכירה (עדיין ניתן להתעדכן גם לגביהם באתר המשרד או במוקד הטלפוני), פרויקט להחלפת מזגנים עבור אוכלוסיות המקבלות הבטחת והשלמת הכנסה (אשר החל במרץ 2013 וממשיך לפעול גם בימים אלה. עד כה נמכרו כ- 1,309 מזגנים יעילים אנרגטית, פרטי המבצע נמצאים באתר המשרד), פרויקט להחלפת מזגנים לכלל האוכלוסייה (צפוי להתחיל ברבעון הראשון של שנת 2013), פרויקט להחלפת דודי חשמל במערכות שמש לחימום מים (צפוי להתחיל ברבעון בראשון של 2013), וכן פרויקטים נוספים להחלפת מקררים עבור אוכלוסיות המקבלות הבטחת הכנסה והשלמת הכנסה ועוד.
שר האנרגיה והמים, ד"ר עוזי לנדאו: "הנתונים מראים שהמבצע שיזמנו נוחל הצלחה רבה. אנו שמחים להיווכח כי גם במבצע הנוכחי הציבור נרתם לצמצום הצריכה. באמצעות מבצעים אלו יצרנו מהפך תודעתי, שאף הביא לתחרות שהוזילה את מחירי מוצרי חשמל גם בקרב חברות שלא זכו במכרז. כך, אנו משפיעים ומשנים את הרגלי הקניה והצריכה של הציבור. זהו מהלך נוסף במסגרת המאמץ הכולל להתייעלות במשק האנרגיה בכלל, ובמגזר הביתי בפרט. צעדים אלו יועילו לא רק למשק החשמל ולסביבה, אלא גם לכיסו הפרטי של כל אזרח בישראל".


פי.סי.חץ