חברת החשמל הצרפתית השקיעה ב-3 פרויקטים סולאריים בנגב

חברת החשמל הצרפתית השקיעה ב-3 פרויקטים סולאריים בנגב

חברת EDF-EN ישראל הניחה את אבן הפינה לשלושה פרויקטים סולאריים חדשים ביישובים גבולות, נחל עוז ולהב שבצפון הנגב, בהשקעה של 270 מיליון שקל.
לדברי מנכ"ל החברה, אילון וניש, שלושת האתרים המוקמים על הקרקע, הם בגודל בינוני וכוללים כ-75 אלף פאנלים מתוצרת צרפת. האתרים אמורים לספק חשמל בהיקף של כ-18 מגה וואט תוך כחצי שנה, על פי החלוקה הבאה: גבולות (8.5 מגה וואט), להב (3.2) ונחל עוז (6).
עוד ציין וניש בטקס הנחת אבן פינה, שנערך ביישוב גבולות, בהשתתפות שגריר צרפת בישראל, כריסטוף ביגו, ושר האנרגיה והמים, עוזי לנדאו, כי החלטתה של החברה הצרפתית להיכנס לפעילות בישראל היא אסטרטגית וארוכת טווח, לאור אמונה בפוטנציאל הרב של משק האנרגיה המקומי.
במקביל, הודיעה החברה, המהווה חברת בת של זרוע האנרגיות המתחדשות של חברת החשמל הצרפתית, על חתימת מתווה לשיתוף פעול עם חברת חשמל. שיתוף הפעולה יתמקד בייצור חשמל מתחנות כח תרמיות, מחקר ופיתוח של "רשת חכמה", טכניקות להגברת נצילותן של פאנלים סולאריים ומקורות אנרגיה מתחדשת ושילובן לתוך מערכות החשמל.  
בנוסף ישתפו שני הצדדים פעולה בהקמת תחנת הכוח הדו-דלקית באשקלון. התחנה תייצר כ-1,300 מגאוואט ותוסיף כ-10% לרזרבת החשמל של ישראל. התחנה תפעל על גז טבעי בגיבוי פחם. על-רקע מצב הפיננסי הקשה של חברת החשמל, היא אינה מסוגלת כיום לממן את הקמת התחנה באופן עצמאי.


פי.סי.חץ