פיתוח ישראלי חדש מונע זיהום סביבתי ומגן על מי התהום

פיתוח ישראלי חדש מונע זיהום סביבתי ומגן על מי התהום

הביקוש העולמי הגובר והולך למזון, מוביל, בעקיפין, לשימוש מוגבר בחומרי הדברה בחקלאות. אחד הסיכונים הנובעים מכך הוא שחומרי הדברה, בעלי כושר שרידות גבוה, עלולים להישאר בקרקע שנים רבות ולזהם את מי התהום. טכנולוגיה חדשה של חברתCatalyst AgTech  הישראלית, פרי פיתוח של מדעני מכון ויצמן למדע, מתבססת על תוסף המפרק את חומרי ההדברה למרכיבים לא מזהמים, טרם הגעתם לעומק מי התהום.
הטכנולוגיה, אשר פותחה במכון ויצמן למדע על-ידי פרופ' בריאן ברקוביץ וד"ר ישי דרור מהמחלקה למדעי הסביבה וחקר האנרגיה, נועדה למנוע מחומרי הדברה רעילים, בעלי כושר שרידות גבוה, לחלחל למי התהום ולגרום לזיהום סביבתי. הפטנט מבוסס על תהליך של השמדה עצמית, תוך שימוש בחומרים פעילים וידידותיים לסביבה (פורפירינים ונגזרותיהם, דוגמת B12), הפועלים כזרזים ומובילים אלקטרונים וכך למעשה גורמים לחומרים הרעילים להתפרק למרכיבים בלתי מזיקים בקרקע, לאחר שהשלימו את תפקידם. פירוק החומרים מתבצע בשכבה העמוקה וחסרת החמצן, שמתחת לרובד בו מצויים שורשי הצמחים, שם נוצרת תגובה כימית עם הזרז, המפרקת את חומר ההדברה, מנטרלת את המרכיבים הרעילים שבו ומונעת את חלחולו לעומק האדמה.
חברת "ידע מחקר ופיתוח", הזרוע המסחרית של מכון ויצמן למדע, בעלת הקניין הרוחני הנוצר במכון, חתמה באחרונה, בתום משא ומתן שנמשך חודשים  ספורים, על הסכם מסחור עם חברת Catalyst AgTech, שהצטרפה באחרונה לחממה הטכנולוגית "מופת", שבבעלות קבוצת טרנדליינס. ההסכם מקנה לחברה רישיון בלעדי לפיתוח ומסחור הטכנולוגיה, תוך שימוש בפטנט של "ידע", הרשום באירופה ובארה"ב.
 


פי.סי.חץ