מודולים של מערכות חשמל וקירור ממוכלות בדאטה סנטרים

מודולים של מערכות חשמל וקירור ממוכלות בדאטה סנטרים

מהירות ההתקנה של מודולים סטנדרטיים ומותאמים מראש של מערכות חשמל וקירור בדאטה סנטרים גבוהה ב-60% מהתשתיות המסורתיות. המערכות החדשניות מספקות חיסכון של 13% לפחות. 
בעת הטמעת תשתית אנרגיה וקירור חדשה במתקן ישנן שתי אפשרויות מרכזיות: להמיר חדר קיים או לבנות תוספת לציוד הקירור והחשמל המותקן. 
המודולים הם למעשה מערכות תשתיות פיזיות (חשמל וקירור) בדאטה סנטרים, הנמסרות ללקוח כהתקני "Plug-in". גישת המודולים מנוגדת לתפיסה המסורתית שבה הנדסת המערכת, ההרכבה, ההתקנה והשילוב עם מערכות קיימות מתבצעת באתר הלקוח. המודולים יכולים להימסר ללקוח בתוך מכולה או על רמפה נייחת ואפילו כמבנה מודולרי שלם.
מודול הקירור כולל מצננים עם קירור אוויר, משאבות עם מערכות לשינוי מהירות (VDFs), מיכל לאחסון נוזלים, תוכנת בקרה, חיישנים ומצלמות אבטחה פיזיות. המודול יכול לתמוך בהספק של עד 500 קילוואט למכולה. מודול החשמל מכיל מערכות אל-פסק וסוללות, שנאי, מערכת ויסות, לוחות פאנל, אבטחה פיזית (אבטחת גישה, מצלמות, חיישנים, ניטור תוכנה), מערכת לגילוי עשן, אזעקות וקירור תאים. המודול גם כולל חיבורים לרשת האנרגיה, למוקד כוח מקומי ולמערכת גיבוי (גנרטור). 
 
התקנת מודלים קלה וזולה יותר מאשר תשתיות מסורתיות. מדובר בהפרש שבין 3.65 דולר לוואט במערכת החדשה לבין 4.20 דולר בישנה, כאשר ההספק עומד על 500 קילוואט. ההבדל נובע מכך שהמודולים מציעים סטנדרטיזציה של התשתית הפיזית בדאטה סנטר. בגישה המסורתית ישנה התאמה ספציפית לצרכי הלקוח ורוב העבודה מתבצעת באתר עצמו. למרות שעלות החומרים והתשתית של המודולים יקרה יותר, ההתקנה הפשוטה והקלה חוסכת 13% בממוצע. 
עלויות "חומרה ותוכנה" כוללות את התשתית המכאנית והחשמלית (לוחות מיתוג, מערכות אל-פסק, לוחות פאנל, מחליפי חום, מצנני אוויר, משאבות, מסננים, וסתי תאורה, מערכות אבטחה וכיבוי אש, מערכת ניהול ובקרה). עלות ההפעלה של מערכות אלו במודולים גבוהה ב-40% מהתשתית המסורתית. 
תכנון המודולים מתבצע ע"י חידת מחקר ופיתוח של הארגון. לאחר שהמערכות נבחנות בקפידה, הן עוברות לייצור, שם הן מקבלות חותמת תקינות ונשלחות ללקוח הסופי. הגישה המסורתית התאפיינה בריבוי משתתפים בתהליכי הפיתוח.  
עלויות התכנון מחולקות לשתיים: בחירת הציוד והרכבתו בתכנון האתר. במקרה של מודולים של מערכות חשמל וקירור, בחירת הציוד וההרכבה נעשים במפעל, ואילו עלות תכנון האתר מצטמצמת ב-80%, בהשוואה למבנה המסורתי. 
 
עלויות התקנה כוללות את כל עבודת ההרכבה, האינטגרציה והכנת המערכת לפעולה:
ניהול הפרויקט – עלויות הפיקוח על מתקן הכולל מודולים נמוכות בכ-60% בשל פשטות הפרויקט והכפפת כל המערכות ליחידת ניהול אחת.    
הכנת האתר וניהולו – ההוצאות כוללות פעולות כגון חפירת תעלות להנחת צינורות וחוטי חשמל, קביעת יציקות בטון ושאר עלויות הקמה. מדובר בעבודה שחייבת להתבצע ללא קשר לגישה שבה נבחרות ומיושמות מערכות החשמל והקירור, ולכן בשני המקרים העלויות כמעט זהות לחלוטין.  
התקנת מערכת חשמל וקירור – התקנת חומרה כוללת הוצאות הרכיבים מהאריזות, ספירת מלאי, פריסה, הרכבה והפעלת המערכת. בגישה המודולרית, אין צורך לבצע רבות מן המשימות האלו (העבודה כוללת למעשה רק את הצבת המודולים על לוחות מלט, חיווטם למרכזיות הבניינים הקיימות, התקנת צנרת למערכת הקירור ואתחול המערכות). כתוצאה מכך, נחסכות למעלה מ-50% מעלויות ההתקנה. 
התקנה ותכנות בקרי הניהול – במרכז מידע מסורתי, ההוצאה על ההתקנה והתכנות של יישומי הניהול היא משמעותית (30 סנט לוואט ויותר). במרבית הדאטה סנטרים המותאמים אישית מדובר במטרה שלעולם לא מושגת בשל מורכבות השליטה במערכת. במתקנים מודולריים, ההוצאה נופלת על כתפי המייצרים, המייתרים את העבודה באתר הלקוח. 
פיקוח – משימה הכוללת תיעוד ואימות הנתונים. אופני הפיקוח משתנים אבל לרוב כוללים בדיקת תקינות מוצרים, בקרה ואבטחת איכות, בדיקות פונקציונליות ובחינת מערכות משולבות. במתקנים מודולרים, חיסכון הפיקוח נאמד בכ-25%. 
גישת המודולים מפחיתה משמעותית הצורך בבנייה של "לבנים ומלט" באתר, לצורך שיכון התשתית הפיזית. לא רק שמדובר בחיסכון של 1076-1614 דולר לכל מטר מרובע, אלא גם בביטול ההפרעה הסביבתית לפעילות הסדירה במתקן.
מעבר לצמצום העלויות, בעלי מרכזי נתונים הבוחרים בגישת המודולים נהנים מיעילות הניתנת לתחזית, ניידות, העדר אי ודאות, מהירות פריסה והכשרה פשוטה לצוות העובדים.
 
 
* יוסי דיין 
סמנכ"ל טכנולוגיות APC
מבית שניידר אלקטריק
 
 


פי.סי.חץ