צפירת הרגעה לתושבי הצפון: מיכל האמוניה יפונה מחיפה

צפירת הרגעה לתושבי הצפון: מיכל האמוניה יפונה מחיפה

אחרי שנים של לחץ ציבורי, הודיעה הממשלה על  הזזת מיכל האמוניה ממפרץ חיפה לדרום הארץ. במיכל יש עד 12 אלף טונות של החומר המסוכן, הנחשב חיוני למשק ולתעשייה. בשנה שעברה הודיעו שרי התמ"ת והסביבה כי המיכל במפרץ חיפה ייסגר ובמקומו יוקם מפעל לייצור אמוניה מגז טבעי בדרום הארץ.
"אנו פותחים במהלך שיסתיים בתחילת 2017. יוקם מפעל לייצור אמוניה שייתר את הצורך באחזקת מיכל האמוניה הגדול באזור עם אוכלוסייה כל כך צפופה", אמר השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, בעקבות דיון שקיים בנושא עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר.
לפי הצעת ההחלטה, עד האחד במאי 2017 יתחיל המפעל, שימוקם ככל הנראה במישור רותם, לפעול. עד מרס הקרוב ייבחר זוכה במכרז לשיווק הקרקע, הממשלה תספק 35 מיליון שקלים לטובת הפיתוח, וצוות בין משרדי בראשות מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה ילווה את הקמת המפעל.
החשש מפני אסון במיכל האמוניה התגבר אחרי מלחמת לבנון השנייה, ועד היום המפעל לא זכה למיגון עילי מפני טילים. גם האסון במפעל הדשנים בטקסס באפריל השנה הגביר את הקריאות לטפל במה שהוגדר על ידי רבים כ"פצצה המתקתקת של מפרץ חיפה".
מאיה יעקב, מנכ"לית עמותת צלול, שקוראת כבר זמן רב לפינוי המיכל, מברכת על הצעד, אך חוששת מפני סחבת. לדבריה, "החלטת הממשלה היא זו שצריכה לפתוח תהליכים במשרד הכלכלה, במשרד להגנת הסביבה ובמשרד האוצר. חייבים לזרז את הנושא הזה ולהתייחס אליו כעדיפות לאומית, כי מדובר בחיי אדם".
 


פי.סי.חץ