שירות בתי הסוהר מתנגד להכנסת מזגנים לתאי העצורים

שירות בתי הסוהר מתנגד להכנסת מזגנים לתאי העצורים

שירות בתי הסוהר דחה לאחרונה בקשת אסיר הכלוא בכלא השרון להתקין מזגן בתאו. בעקבות הדחייה הגיש העציר עתירה בנושא לבית משפט לעניינים מינהליים בלוד שבתגובה על-פי וואי נט, הורה לבחון הכנסת מכשיר קירור לתא של אותו עצור.
החום המעיק השורר בבתי הכלא ברוב ימי השנה ובעונה החמה בפרט, מוציא מדעתם אסירים רבים הנוהגים להלין על כך כי עליהם להסתפק במאוורר. היה ברור שזה רק עניין של זמן שאסיר יגיש בקשה להתקנת מזגן בתאו וכאשר הבקשה תדחה, הוא יעתור לערכאות במטרה לשנות את רוע הגזרה.
בעתירה שהגיש האסיר באמצעות עורך הדין יעקב  קהן, נטען כי האסיר הגיש בקשה להכנסת מזגן נייד לתאו, על חשבונו, אולם בקשתו נדחתה על הסף. בעתירה נטען בנוסף כי שלילת מזגן בתא היא פגיעה בזכויות  האדם של העצור. “אין בסיס עובדתי , לא כל שכן חוקתי, לשלילת זכויותיו לשמירה על צלם אנוש”, נכתב בעתירה. 
בתגובה טען נציג שירות בתי הסוהר בדין המשפטי כי הארגון עובד על פי הנהלים שנקבעו, וכי הבקשה עשויה לפתוח פתח לכל אסיר לדרוש הטבה ייחודית. “אם אסיר אחד ירצה מזגן, אסיר אחר ידרוש בעתיד גנרטור”. לטענת השב”ס, מדובר בעניין תקציבי. “זה לא בית של אדם שהוא יכול לעשות בו מה שהוא רוצה. לכל החלטה להכניס מוצר לכלא יש עוד הרבה החלטות ושיקולים”, אמר נציג השב”ס.
השופטת נגה אהד קבעה בהחלטתה כי “המצב הבלתי אנושי מבחינת הטמפרטורה שבו מוחזק העצור בתא נדונה בצורה מקיפה. ביקשתי לבחון הכנסת מצנן או כל מכשיר אחר ולא קיבלתי מענה. יש להחזיק כל אסיר בתנאים אנושיים. טמפרטורה גבוהה שלא ניתן לצנן מכיוון שהשב”ס אינו מספק את האמצעי החשמלי - מהווה אחזקת אסיר בתנאים בלתי  אנושיים”, והורתה לשב”ס למצוא פתרון צינון אחר ראוי שאינו אוורור כדי להקל על מצוקת האסיר.


פי.סי.חץ