אנרג’יקס תשקיע כמיליארד שקל בפרויקט רוח בגולן

אנרג’יקס תשקיע כמיליארד שקל בפרויקט רוח בגולן

חברת אנרג’יקס  חתמה על הסכם השקעה בחברה פרטית המחזיקה בזכויות לייזום ופיתוח פרויקט להקמת חוות רוח ברמת הגולן, בהספק המוערך בכ-155 מגאוואט. אנרג’יקס, שמנוהלת על ידי אסי לוינגר, מעריכה שההשקעה הכוללת בפרויקט תגיע למיליארד שקל, וההכנסות השנתיות ממנו ל–200 מיליון שקל. לוינגר ציין כי אומדן ההכנסות מבוסס על הערכת התפוקות ועל תחזית שמרנית בנוגע לתעריף המכירה לרשת החשמל. לדבריו, ההון העצמי שתידרש אנרג’יקס להשקיע בפרויקט ינוע בין 200 ל–250 מיליון שקל, והמימון יכלול מניות בכורה לאנרג’יקס שיבטיחו לה ריבית של 12% לשנה על השקעתה לפני חלוקת דיווידנד. 
הפרויקט נמצא בשלבי פיתוח זה שמונה שנים, ואף הוכר כפרויקט תשתית לאומית. במסגרת הליכי הפיתוח כבר נתנה לו רשות החשמל רישיון מותנה, שבוטל ב–2011, לאחר שהחברה הפרטית שהחזיקה בזכויות לייזום פרויקט הרוח לא עמדה בסגירה הפיננסית של הפרויקט. לוינגר אמר שאנרג’יקס תפעל להחזיר את הפרויקט להליכי התכנון בוועדה לתשתיות לאומיות.
כמו כן הודיעה לימה חברת בת בבעלותה המלאה של אנרג’יקס, המקימה פרויקט לייצור אנרגיה סולארית בהספק של 37.5 מגאוואט, על חתימת הסכמי הקמה ותפעול של המיזם עם חברת בלקטריק הגרמנית. עלות ההקמה הכוללת של מה שנחשב לשדה הסולארי הגדול בארץ וישתרע על 485 דונם, עומדת על כ-350 מיליון שקל וההכנסות הצפויות ממנו הן כ-40 מיליון שקל בשנה.


פי.סי.חץ