וודסייד נסוגה מרכישת רבע ממאגר לוויתן

וודסייד נסוגה מרכישת רבע ממאגר לוויתן

ענקית הגז “וודסייד” האוסטרלית הודיעה  כי היא מבטלת באופן סופי את עסקת הענק לרכישת רבע ממאגר הגז לוויתן. שאר השותפיות במאגר קיבלו הודעה מנציגים של וודסייד כי למרות הסכם ההבנות שנחתם בין הצדדים, הקשיים והמחלוקות שהתגלעו בחודשים האחרונים הפכו את העסקה לבלתי אטרקטיבית.
במקור, תכננה וודסייד לרכוש את חלקה במאגר הגז הגדול ביותר בישראל, בתמורה ליותר משני מיליארד דולרים וחצי. בהודעה שהוציא מנכ”ל החברה, פיטר קולמן, הוא כתב כי לאחר חודשים ארוכים של משא-ומתן הצדדים לא הצליחו להגיע לתוצאה הרצויה מבחינתם ועל כן ויתרו על העסקה. להודעה אחראים שני סלעי מחלוקות מול רשות המיסים - הראשון, גובה שיעור המס שתשלם וודסייד וכנגזרת מכך התשואות שתקבל. 
וודסייד דרשה לקבל הטבות מס מפליגות בשווי מאות מיליוני דולרים ולכך הרשות לא יכולה הייתה להסכים.
סיבה שנייה להודעה, שמסתברת כסיבה העיקרית - הפער מול שאר השותפות במאגר - נובל ודלק קידוחים. השתיים החליטו כי הן מעוניינות להתמקד בייצוא הגז דווקא לשוק המקומי ולמדינות השכנות מצרים וירדן, וודסייד תכננה מנגד להנזיל את הגז ולייצא אותו למדינות רחוקות.
ארגוניים סביבתיים שניהלו מאבק עיקש נגד העסקה מברכים על ביטולה. ח”כ דב חנין (חד”ש) אמר כי “זהו בוקר שמח - יציאתה של החברה מהתמונה היא בשורה.
עלינו להבטיח שהגז לא ישמש בעלי הוון זרים להפקת רווחם קלים ומהירים, אלא שישמש את החברה הישראלית. העסקה הייתה בעייתית וטוב שהיא לא יצאה לפועל”.


פי.סי.חץ