“המדינה הפכה את חיפושי הגז והנפט לשוק מקומי צר”

“המדינה הפכה את חיפושי הגז והנפט לשוק מקומי צר”

“גורמים ממשלתיים בכלל ופרופסור ששינסקי התבטאו כמה פעמים לאחרונה על כך, שבעת שהוועדה בראשותו לעניין הגז והנפט קיימה את דיוניה, הילכו אימים על חברי הוועדה שיפסיקו להשקיע בחיפושי גז בישראל, והנה לא כך הדבר. האמנם לא כך הדבר?”, שאל יוסי רוזן, יו”ר המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה בכנס כלכלי שנערך לאחרונה.
רוזן סקר את הגורמים לעיכוב בפיתוח משק האנרגיה ומטבע הדברים התמקד בוועדת שישינסקי לרפורמה בגז הטבעי וההאטה הדרמטית בפעילות תחום חיפושי הגז והנפט לאחר פרסומם ואימוץ המסקנות. “בתקופה האחרונה רואים האטה דרמטית במספר הקידוחים לחיפוש גז בישראל. מ-15 קידוחים בשנת 2011 , עבור דרך הירידה - ל– 10 קידוחים ב-2012, ירדנו לפני שנה ל-3 קידוחים, והשנה מתוכנן קידוח אחד בלבד, ובשנה הבאה אין קידוחים מתוכננים בכלל. קידוח אחד בלבד השנה, אפס קידוחים בשנה הבאה.
“המשקיעים כנראה כבר לא מאיימים. הם פשוט כבר מזמן לא פה. כולל וודסייד האוסטרלית. אולי מישהו יכול להסביר בצורה מתקבלת על הדעת כיצד זה וודסייד ונובל מחליטות לברוח מהשקעה משותפת בישראל ובוחרות להשקיע בחיפושי גז בגבון שבאפריקה? האם לא יהיה זה מן הראוי לקרוא לבחינה הגונה וישרה כיצד הצליחה הממשלה בסדרה של ועדות והחלטות לשחוט על המזבח את הפרה הזו עוד בטרם נולדה?
 “כבר היום ברור שגז שהיה אמור להגיע משדה לוויתן ב-2017 לא יגיע. ויש לכך השלכות כספיות אדירות על המשק (המקומי וייצוא). במבחן התוצאה, שהוא המבחן היחיד הרלבנטי, ’הצליחה’ מדינת ישראל, באבחת וועדה אחת וחוק אחד, להפוך משק חדש בהתהוות, שהיה אמור למצב את ישראל כמעצמת אנרגיה המגיעה לאי תלות אנרגטית, לשוק מקומי צר.
“לצערי יש פופולאריות רבה שמתלווה לכל מהלך שבו הממשלה מודיעה שהיא תגבה מסים גבוהים, במיוחד מקבוצה של בעלי הון , ולאחר מכן תחלק מחדש את עור הדוב שטרם ניצוד, ותבטיח צדק חלוקתי חדש לאזרחיה. והציבור שאינו מודע כלל שאולי הטלנו מס כבד תיאורטי אך איבדנו השקעות וכתוצאה מכך את המיסים על רווחי המשקיעים”. 


פי.סי.חץ