"מחיר הגז הטבעי בעולם אינם מבשרים טובות לשווי ’לוויתן’"

 
“מחירי נפט וגז טבעי יורדים בעולם אינם מבשרים טובות לשווי לוויתן ולשווי המניות של החברות המחזיקות בו (נובל אנרג’י, קבוצת דלק, אבנר, דלק קידוחים ורציו). בתנאים אלה יהיה קשה לגייס הון בהיקף של 5-7 מיליארד דולר למימון פיתוח לוויתן”. כך אמר שמעון סרוסי, מנכ”ל משותף באקו אנרג’י, במסגרת פאנל אנליסטים על מחירי הנפט והשפעתם על מימון פיתוח לוויתן בוועידת “אנרגיה ועסקים 2014”.
סרוסי ציין כי “מחיר הנפט מצוי במגמת ירידה על פי תחזיות ארוכות טווח של הבנק העולמי, משרד האנרגיה האמריקאי ה-EIA וקרן המטבע הבינלאומית ה- IMF. זו בשורה טובה לכלכלתן של מדינות יבואניות נפט כמו ישראל, ופגיעה ביצואניות הנפט ובראשן ערב הסעודית, אירן ומדינות המפרץ”.
לדבריו, “ממחיר חבית הנפט נגזרים מחירי מוצרי הנפט במידה חלקית גם מחירי הגז הטבעי. נראה כי התלות בנפט הולכת ופוחתת, מאותתות על כך מניות חברות הנפט הגדולות בעולם ששעריהן ירדו בחדות בכ 20% ויותר בארבע החודשים האחרונים. תרמו לכך מצד הביקוש, ההאטה בצמיחה של סין, הודו והשווקים המתעוררים והמיתון באירופה ומצד ההיצע הגדלת ההפקה של נפט על ידי סעודיה, התחזקות הדולר והתאוששות המשק האמריקאי שהגביר את הפקה המקומית של נפט וגז טבעי ומתקדם בקצב מהיר לאי תלות בדרך להפוך ליצואן של אנרגיה”.


פי.סי.חץ