בכירים בחברת החשמל נעצרו בחשד לקבלת שוחד

בכירים בחברת החשמל נעצרו בחשד לקבלת שוחד

שורה של בכירים בחברת החשמל בחשד לקבלת שוחד בהיקף של 20 מיליון דולר מחברת סימנס בשנים 2005-2000. החשדות מתייחסים לפרשה בגינה כבר הורשע השופט לשעבר דן כהן ונדון לשש שנות מאסר. 
בכיר החשודים הוא המשנה למנכ”ל החברה, יעקב חאין, שהיה בתקופה הרלוונטית סגן מנהל אגף הייצור בחברה. עוד נעצר דוד אלמקיס, סמנכ”ל תכנון פיתוח וטכנולוגיה, שהיה באותה עת סגן מנהל אגף התכנון. לצידם נעצר צבי אייל, סגן מנהל אגף התכנון בחברה, שהיה בתקופה הרלוונטית בכיר באגף התכנון ועבד בחטיבת פרויקטים הנדסיים. 
חשודים נוספים הם בכירים לשעבר, שכבר פרשו מחברת החשמל: דוד קון, שהיה המשנה למנכ”ל עד שנת 2004, ויונה שוויצר, שהיה מנהל אגף התכנון עד לפרישתו בשנת 2007. לצידם נעצר יעקב הירש, מנהל חטיבת האנרגיה בסימנס ישראל. 
החשד הוא, שסימנס העולמית וסימנס ישראל נתנו שוחד לבכירי חברת החשמל, תמורת העדפתה של סימנס במכרזי החברה ובמיוחד במכרזים לרכישת טורבינות. סימנס הודתה בתשלום השוחד במסגרת הודאתה, בהליכים בארה”ב, בתשלום שוחד של 1.4 מיליארד דולר ברחבי העולם. כהן היה דירקטור בחברה ובחלק מן התקופה עמד בראש ועדת המכרזים של הדירקטוריון, וכאמור הוא הודה בקבלת שוחד של מיליון אירו. החקירה נגד יתר המעורבים נתקעה לאחר שכהן ברח מן הארץ ושהה מספר שנים בפרו, עד שהוסגר בשנה שעברה. 
רשות ניירות ערך טוענת, כי השוחד ניתן תמורת מידע, סיוע והשפעה של החשודים על קבלת ההחלטות, במסגרתן זכתה סימנס בפרויקטים של חברת החשמל במאות מיליוני דולרים. השוחד ניתן באמצעות אורן אהרונסון, שהיה מנכ”ל סימנס ישראל, יחד גם גיסו שלמה דניאל, עם יעקב הירש ואחרים. לדברי הרשות, בידיה ראיות רבות לביסוס החשדות נגד העצורים, להם היא מייחסת עבירות של מתן שוחד, קבלת שוחד, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים בתאגיד והלבנת הון. 
חברת החשמל כבר הגישה תביעות נגד סימנס, כהן ומעורבים נוספים - לא כולל עובדיה שלה - בטענה לנזקים בעשרות מיליוני שקלים שנגרמו לה בשל התקשרויות אלו.
 


פי.סי.חץ