מערכת סינון מים ביולוגית השנייה בארץ נחנכה ברמלה

מערכת סינון מים ביולוגית השנייה בארץ נחנכה ברמלה

 
לאחר פיילוט ראשון מוצלח בכפר סבא, נחנך ברמלה הביופילטר השני בישראל. ביופילטר זה, כמו קודמו והבא אחריו שצפוי להיחנך בקרוב בבת ים, מהווים חלק ממחקר לבחינת הטיפול בבעיית מי הניגר. 
כידוע, כתוצאה מהבנייה המתרחבת בישראל, מי הגשמים אינם מצליחים לחלחל אל האקוויפרים ולמלא אותם כפי שהיה בעבר. מעבר לכך- מי הגשמים זורמים על הכבישים, סוחפים איתם לכלוך, פסולת  ושמנים ומוזרמים, דרך מערכות הניקוז לנחלים ולים. כתוצאה מכך יש זיהום מתמיד של מי הים והנחלים ובמקביל- מפלס מי התהום יורד בגלל היעדר מקורות מים דבר המוביל לזליגה של מי ים מליחים לתוך האקויפרים עד למרחק של קילומטר פנימה לאורך מישור החוף דבר שהשבית 50% מבארות ההפקה לאורך מישור החוף.
טכנולוגיית הביופילטר, טכנולוגיה ירוקה של תהליכים ביולוגים ופיזיקליים טבעיים וידידותיים לסביבה. המים שנאגרים בביופילטר פחות חשופים לאידוי מואץ ועוברים תהליך סינון וטיפול על שכבות קרקע וחול עם תוספים וצמחים. החיידקים שמתפתחים במקום מסלקים מהמים מזהמים שונים ומתכות כבדות. מדובר בטכנולוגיה שכבר הוכחה מדעית על ידי אוניברסיטת מונש ונוסתה בהצלחה על ידי חברת המים של מלבורן. 
לאחר הצלחת הביופילטר המחקרי הראשון בכפר סבא, שהחל לפעול בשנת 2010, החליטו החוקרים לבחון את יעילות הביופילטר בתנאים אחרים. אם בכפר סבא נבחנה הצבת ביופילטר בשכונה חדשה, ברמלה הוחלט לבחון את יעילותו בקרבת ציר תנועה מרכזי- כביש 40 ובבת ים תיבחן השפעתו על עיר חוף ובשכונה ותיקה. במידה והמחקר יצליח צפויות מערכות ביופילטרים להיקלט כחלק ממדיניות תכנון ערים. 
חשוב לציין כי בניגוד למתקני התפלה שונים, הביופילטר נועד להיבנות בתוך הערים, על אי תנועה או בתוך פארק עירוני, כחלק מהריאות הירוקות של העיר. מיועד לקלוט 90% ממי הנגר בתא בשטח בו הוא נמצא. הוא יעיל יותר ממתקני התפלה קיימים.


פי.סי.חץ