ארבע מי יודע

ארבע מי יודע

הם עובדים על איוד מים דרך רוח ויוצרים תחושה קרירה ונעימה, ומהווים חלופה למזגנים גם בימי השרב הלוהטים. ארבע טעויות נפוצות שעושים צרכנים בבחירת מצנני אוויר מים

יונתן רבה
 
אלו הגרים באקלים חם ויבש יכולים להעיד על העובדה שמצנני אוויר הם דרך יעילה מאוד לקרר וללחלח בתים. כחלופה למזגני האוויר המסורתיים, מצנני אוויר עושים שימוש בתפיסה יותר מזוקקת של אידוי כדי לספק נוחות קרירה. הם יכולים בצורה לא יקרה להוריד את טמפרטורת הסביבה במספר מעלות.
כאשר מים מתאדים, הם סופגים כמות גדולה של חום מהסביבה, הדוגמה הידועה ביותר לכך ניתנת לצפייה כאשר מתיזים מים על העור במהלך יום חם. הדבר יגרום לתחושת קירור מיידית בגלל האידוי המהיר של לחות על העור המתרחשת באקלים צחיח.
 
שגיאות נפוצות
למרות שמצנני אוויר היו בשימוש במהלך אלפי שנים, מצנני אוויר מודרניים הם קצת יותר מבד רטוב וחלון פתוח או מאוורר. אולם, שיטת הקירור נשארה עדיין זהה. מצנני אוויר עושים שימוש בטכנולוגיה פשוטה ומתח חשמלי כדי ליצור זרימת אוויר קר. המצנן הוא קופסה גדולה המכילה מניפה המוקפת ברפידות רטובות ומשאבה השואבת מים במחזוריות כדי לשמור על הרפידות רטובות. המניפה מעיפה אוויר דרך הרפידות והאוויר הקר זורם לתוך הבית, בזמן שהאוויר החם יותר בתוך הבית נפלט החוצה דרך חלון פתוח, דלת או מאוורר. לכן, לא רק שמצנני אוויר מקררים את האוויר, אלא גורמים לאטמוספרה להיות נעימה יותר על ידי תוספת של לחות והעלאת רמות הלחות. כמו כן, שלא כמו מזגן אוויר מסורתי בו האוויר ממוחזר באופן קבוע, מצנני אוויר מביאים באופן קבוע אוויר טרי מבחוץ.
אולם, למרות היתרונות, למצנני אוויר יש כמה מגבלות, בחירה בסוג הלא נכון של מצנן אוויר לביתך תיגרום לסבל מחום. הנה כמה שגיאות שעושים צרכנים כאשר הם בוחרים מצנני אוויר:
 
רכישה של סוג שגוי של מצנן לסביבה נתונה
למרבה הצער, בשעה שמצנני אוויר יעילים מבחינת העלות, וצריכת האנרגיה ותחזוקתם קלה יחסית, הם עובדים רק באזורים בהם האוויר יבש, במיוחד בטמפרטורת שמתחת ל-23 מעלות עם רמות לחות מעל ל-60 אחוז. דבר שהופך אותם לבלתי מתאימים לאקלים לח. ככל שהלחות באוויר החיצוני עולה, הדבר גורם לירידה ביעילות המצנן.
אם מצנן אוויר משמש בסביבה לחה, מעט מאוד מים יתאדו, והאוויר בחוץ יהיה כמעט באותה טמפרטורה כמו האוויר שעבר דרך היחידה. בנוסף, הלחות באוויר מאיצה היווצרות חלודה.
לכן, עבור אקלים לח, מגזן אוויר נייד יתאים יותר, כיוון שמחזור הקירור בו עושים שימוש ביחידה זו מקטין את הלחות באוויר ומוריד את סך כל הטמפרטורה.
 
בחירת מצנן אוויר בגודל הלא נכון
חשוב לזכור שכדי שמצנן אוויר יקרר ביעילות, גודל החדר חייב להילקח בחשבון. אולם, שלא כמו  מזגן אוויר נייד, לא יגרם כל נזק ברכישת מצנן אוויר שהוא מעט גדול מדרישות החדר. בשעה שתפוקת מזגן אוויר נייד מדורגת לפי BTU, מצנני אוויר מדורגים לפי CFM, או רגל מעוקב לדקה של אוויר אותו מסוגלת היחידה להעביר לתוך הבית.
הנוסחה הפשוטה ביותר לחישוב הגודל הנכון של מצנן אוויר המתאים לחדר או לבית כרוכה במציאת רגל מעוקב של חלל מקורר וחלוקת מספר זה בשניים. מספר זה ייתן לך את דירוג CFM עבור מצנן אוויר במידה הנכונה.
לדוגמא, אם יש לך בית בגודל של 2,000 רגל מרובע עם תקרה בגובה של 7 רגל, ניתן לחשב CFM כך:
2000 x 7 = 14,000   רגל מרובע
14,000/2=7,000
CFM דרוש = 7,000 CFM
עכשיו, עבור חדר בעל המידות הנ”ל, תזדקק למקרר מאדה עם דירוג  CFM של 7000 או מעל.
שינוי לא מספק בטמפרטורה
מצנני אוויר הינם חלופה יעילה למזגני האוויר הסטנדרטיים בכל אזורי המדבר, אזורי ירושלים וכו’, אבל הרבה צרכנים לא מודעים למגבלות מצנני אוויר כאשר מדובר בבקרת טמפרטורה.
מצנני אוויר יכולים להוריד את טמפרטורת האוויר בכל החדר רק בין 6 ל-12 מעלות, ומשתמשים בהם בעיקר לקירור אישי בלבד. הם אינם מסוגלים לשלוט בטמפרטורת החדר. בנוסף סך כל היעילות של מצנן אוויר תלוי מאוד בשני גורמים:  הטמפרטורה החיצונית ורמת הלחות. מצנני אוויר עובדים טוב ביותר בזמן החם ביותר של היום כאשר רמת הלחות מתחת ל- 60 אחוז  (ככל שרמת הלחות נמוכה יותר כך טוב יותר).
 
פליטה לא מספקת 
למרות שמצנני אוויר לא זקוקים לאוורור כמו מזגני אוויר ניידים, האוויר שנדחף לתוך החדר או הבית זקוק לסוג של יציאה על מנת שקירור מספק יתרחש, כדוגמת חלון או דלת. אם מצנן אוויר לא עושה שימוש בצנרת פליטה, יש צורך שיהיה חלל מספק לפליטת זרימת אוויר מספקת, לכן יש לשקול זאת לפני רכישת מצנן אוויר.
כחוק כללי, מומלץ פתח של 61 ס”מ עבור כל 1000 CFM.
 
* הכותב הוא בעל ניסיון וידע רב בתחום החימום והקירור לחברות, מפעלים, גני אירועים ועוד. 
טלפון 0508330888 בקרו באתרנו החדש:
http://www.hcsystem.co.il


פי.סי.חץ