ראשי משרדי האנרגיה של ישראל וארה”ב נפגשו בוושינגטון

ראשי משרדי האנרגיה של ישראל וארה”ב נפגשו בוושינגטון

דיאלוג האנרגיה התקיים בוושינגטון לראשונה במעמד שרי האנרגיה של ארה”ב וישראל. דיאלוג זה הורחב השנה ונתן ביטוי לשיתופי פעולה בין המדינות בתחומי הגז הטבעי, המים, המחקר והפיתוח בתחומי האנרגיה והמים, הגנה מפני התקפות סייבר ואנרגיה גרעינית אזרחית. לאחר פתיחתו, התחלקו גורמי המקצוע מצד שתי המדינות בראשות מנכ”ל משרד האנרגיה, שאול מרידור, ומקבילו האמריקאי, ג’ונתן אלקיינד, לקבוצות, שקיימו פגישות מפורטות בנושאים השונים.
שר האנרגיה, ד”ר יובל שטייניץ, אמר בפתח הדיון המשותף, כי לדיאלוג האנרגיה משמעות רבה בהרחבת שיתופי הפעולה בין המדינות בתחום האנרגיה, וכי בכוונת שתי הממשלות לקדם יוזמות משותפות נוספות בכדי לחזק שת”פ זה.
מזכיר האנרגיה האמריקאי, ארנסט מוניז, אמר בפתח הדיון המשותף, כי ארה”ב שמחה על ההזדמנות לפעול יחד לקידום תחום האנרגיה.
עם סיומו של הדיאלוג סוכם על המשך שיתוף הפעולה בנושאים שונים, כגון סדנאות עבודה לעניין עידוד שימוש בתחליפי דלקים כגון גז טבעי לתחבורה, בחינה משותפת של מנגנונים להטמעת טכנולוגיות חדשות בתחום האנרגיה המתחדשת, התייעצויות ושיתוף מידע בנושא הגנה בפני התקפות סייבר על מתקני תשתית ועוד.
בפגישה משותפת בין השרים, הדגיש המזכיר מוניז, כי ממשלת ארה”ב מעוניינת לקדם יוזמות משותפות בתחום האנרגיה במדינות אגן היום התיכון (קפריסין, מצרים, יוון) ולשם כך יש לסיים את אישור מתווה הגז, המהווה תנאי בסיסי להתנעת התהליך.


פי.סי.חץ