הוכרזו הזוכים בפרס ראש הממשלה לחדשנות באנרגיה

הוכרזו הזוכים בפרס ראש הממשלה לחדשנות באנרגיה

 
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר המדע אופיר אקוניס הכריזו על הזוכים בפרס ראש הממשלה לחדשנות בתחום אנרגיה חלופית לתחבורה: פרופ’ ג’יי קיסלינג מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי ארה”ב ופרופ’ ג’ון גודאנף מאוניברסיטת טקסס שבאוסטין בארה”ב.
שני מדענים ידועי שם אלו זכו בפרס היוקרתי על מחקריהם פורצי הדרך בפיתוח תהליכים וטכנולוגיות בעלי פוטנציאל לשמש כתחליף לדלקים פוסיליים אשר מהווים היום את המקור העיקרי של הדלקים לתחבורה. הפרס מוענק זו השנה השלישית על ידי משרד ראש הממשלה, משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל וקרן היסוד.
פרופ’ קיסלינג, העומד בראש המכון הגדול מתחומו בארה”ב בתחום הביו-אנרגיה פיתח, באמצעות שיטות של הנדסה גנטית, אורגניזים אשר מאפשרים הפיכת ביומאסה תאית, שאינה משמשת למזון,  לדלקים פחממניים הזהים בתכונותיהם לדלקים בהם אנו משתמשים היום וזאת בתהליך פשוט יחסית. הטכנולוגיה שפיתח פרופ’ קיסלינג מאפשרת שימוש בדלקים אלו לאוטובוסים ומטוסים.
פרופ’ גודאנף הוא פורץ דרך במחקר של בטריות נטענות מסוג ליתיום-יון. מחקריו והמצאותיו הן הבסיס לפיתוחן של בטריות נטענות אשר משמשות כיום בטווח רחב מאוד של שימושים ובכלל זה מכוניות חשמליות וטלפונים סלולריים.                                                                                                                           
הפרס, על שם אריק ושילה סמסון, בסכום של מיליון דולר, הוא הפרס הכספי הגדול ביותר בתחום האנרגיה החלופית בעולם ומוענק למדענים שקידמו משמעותית את תחום תחליפי הנפט לתחבורה.
הזוכים נבחרו מתוך רשימה של מועמדים שהומלצו לפרס על ידי נשיאי אוניברסיטאות ומכוני מחקר מובילים, ומנהלים בתעשיה מהעולם ומישראל. הזוכים נבחרו על ידי ועדת מומחים בין-לאומית שהגישה המלצתה לאישור חבר נאמנים בראשות פרופ’ יצחק אפלויג, לשעבר נשיא הטכניון. “התגליות המדעיות הבסיסיות והפיתוחים הטכנולוגיים של מקבלי הפרס מקדמים את האנושות בצעד נוסף לרגע שבו נוכל להשתמש באנרגיה חלופית לשימושי תחבורה ולצרכים אחרים ולהתנתקות מהצורך להשתמש בדלקים פוסיליים שכמותם מוגבלת והם הולכים ואוזלים במהירות”, אמר פרופ’ אפלויג.


פי.סי.חץ