שיתוף פעולה בין ישראל וארה”ב בתחום הגז הטבעי

שיתוף פעולה בין ישראל וארה”ב בתחום הגז הטבעי

 
צוות מומחים ממשרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים נפגש לאחרונה עם נציגי משרד האנרגיה האמריקאי כדי לדון בפיתוח השימוש בגז הטבעי שנמצא בישראל גם בתחום התחבורה. 
במסגרת סדנה בת יומיים שנערכה ביוזמת המדענית הראשית של המשרד, ברכה חלף,  ורשות הגז הטבעי במשרד, לימדו האורחים מארה”ב את נציגי המשרד כיצד ניתן להשתמש בגז טבעי דחוס לתחבורה (CNG) בצורה נכונה, מהירה ובטוחה ביותר.
גילוי מצבורי הגז הטבעי בחופי ישראל יצר למשק המקומי הזדמנות יוצאת דופן להעביר חלק ניכר ממשק התחבורה לשימוש בגז טבעי, דבר שברחבי העולם כבר צבר תאוצה עקב העלויות הזולות של הגז לעומת הדלקים המוכרים לנו בתחום התחבורה- הסולר והדיזל. למהלך זה השפעות חיוביות על הצרכן הישראלי, הן בהורדת יוקר והמחייה והן בשיפור איכות האוויר בישראל. בנוסף, מהלך זה מוביל ליישום החלטת הממשלה להסרת התלות בנפט, ומטרתו להחליף כ- 60% מהדלקים בישראל עד תום שנת 2025.
עם זאת, בשלב זה עדיין קיימים חסמים המונעים את מעבר משק התחבורה למקור אנרגיה זה. אחת הסיבות לעיכוב הטמעת הגז הטבעי בתחום התחבורה היא תהליך הסדרת הליכי מתן אישור להתקנת מתקן גז לצריכה, ביניהם בתחנות תדלוק ב-CNG. 
מלבד אנשי המקצוע ממשרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, השתתפו  בסדנה גם נציגים ממנהלת תחליפי נפט במשרד ראש הממשלה, משרד התחבורה, המשרד להגנת הסביבה, רשות הכבאות הארצית, פיקוד העורף, משטרת ישראל, מכון התקנים, בעלי רישיונות לחלוקת גז וחברות הדלק.


פי.סי.חץ