מומחים מזהירים כי אל ניניו עשוי לפגוע במיליוני בני אדם

מומחים מזהירים כי אל ניניו עשוי לפגוע במיליוני בני אדם

אל ניניו (הילד), תופעה אקלימית במהלכה מתחממים המים באוקיאנוס השקט, אשר מתרחשת השנה, עשויה לגרום לבצורת ושטפונות, ולהעמיד בסיכון מיליוני בני אדם ברחבי תבל.
על-פי הערכות החזאים אל ניניו הנוכחי עלול להיות הקטלני ביותר מזה 17 שנה וצפוי לגרום לבצורת באוסטרליה, שיטפונות במזרח אפריקה, יובש קיצוני במערב אמריקה ועוד.
“לאל ניניו יש את הפוטנציאל לגרום למצב חירום הומינטרי אזורי. אנחנו מעריכים שעד 4.1 מיליון בני אדם ברחבי האוקיינוס השקט נמצאים בסיכון כתוצאה ממחסור במים, חוסר ביטחון תזונתי ומחלות”, העריך סונה גודניץ, האחראי לאזור הפסיפי במשרד המתאם לעניינים הומניטריים של האו”ם בשיחה עם “הגרדיאן”. גודניץ הוסיף כי מדינות כמו פפואה־גינאה החדשה, פיג’י, טונגה ואיי שלמה כבר חשות את  תנאי הבצורת שעלולים לסבך את המצב ההומניטרי במדינות, שרק השתקמו מההרס שגרמו סופות הצקלון האחרונות.
את ההשלכות של התופעה האקלימית המתרחשת אחת ל-4-7 שנים, ניתן היה לראות לאחרונה בשריפות יער גדולות באינדונזיה שיצרו אובך כבד בדרום־מזרח אסיה, ומות למעלה מ־20 בני אדם בפפואה גינאה החדשה מרעב וזיהום של מי שתייה. 
דו”ח של ארגון הסיוע הבריטי ‘אוקספם’ הזהיר לאחרונה כי קרוב לעשרה מיליון בני אדם עלולים לעמוד בפני רעב כבד בשל הפגיעה של ‘אל־ניניו’ בתוצרת החקלאית. הארגון יצא בקריאה לקהילה הבינלאומית להתארגן במהירות על מנת למנוע מצבי חירום הומינטריים משמעותיים.


פי.סי.חץ