הכנסת הקצתה חמישה מיליון שקלים לשיקום קרקעות מזוהמות

הכנסת הקצתה חמישה מיליון שקלים לשיקום קרקעות מזוהמות

ועדת הכספים של הכנסת אישרה העברת חמישה מיליון שקלים לטובת טיהור ושיקום קרקעות באתרי תע’’ש ובאלה שפונו ויפונו ע’’י צה’’ל, להכשרתן לקראת הקמת עשרות אלפי יחידות דיור חדשות.
הקרקעות שדורשות טיהור נמצאות בלב אזורי ביקוש, בין היתר ברמת השרון, אפולוניה (הרצליה), צריפין ושדה דב, והן יוכשרו במסגרת פרויקט שיקום הקרקעות של המשרד להגנת הסביבה באמצעות החברה לשירותי איכות הסביבה. על פי הערכות, שטחים אלה ונוספים, צפויים להכיל בתום השיקום, כ-70 אלף יחידות דיור.
הכספים שאושרו יופנו להערכות החברה לשירותי איכות הסביבה לטיפול וטיהור הקרקעות - איסוף נתונים וסקרי קרקע, ניתוח חלופות טכנולוגיות, הכנת דוח ואיסוף נתונים - כל המידע והסקרים הרלוונטים שנעשו עד היום, הערכת לוחות זמנים ופעילות מקדימה לכל פרויקט, איפיון מערכות מידע ובקרה בזמן אמת, איתור והכשרת כ”א והכנת תשתיות התקשרויות באמצעות מכרזים.
הקצאת הכספים בוצעה על פי החלטת קבינט הדיור לפני כחודשיים, שאישר את הכרזתה של החברה לשירותי איכות הסביבה כזרוע הביצוע לעניין שיקום קרקעות המדינה - ע”פ הצעתם של השר להגנת הסביבה אבי גבאי ושר האוצר משה כחלון, בתיאום עם רשות מקרקעי ישראל ורשות החברות הממשלתיות. ההצעה הובאה בעקבות הצורך הדחוף לקדם את הטיפול בקרקעות שיפונו על-ידי צה”ל, בין היתר, בשל המשבר בשוק הדיור והאפשרות לשווק קרקעות בהיקף רחב לאחר שיקומן.
העיכוב בשיקום הקרקעות בשנים האחרונות גרר עיכובים באפשרות שיווק הקרקעות וקידום פרויקטים של בנייה. לאור זאת, הציע משרד האוצר להכריז על החברה לשירותי איכות הסביבה כ”זרוע ביצוע” שתוביל את פרויקט השיקום כאשר המשרד להגנת הסביבה, כמשרד הממונה על החברה הממשלתית, יפעיל את זרוע הביצוע. 
 
 


פי.סי.חץ