ארצות הברית וישראל חתמו על הסכם אנרגיה חדש

ארצות הברית וישראל חתמו על הסכם אנרגיה חדש

 
 
מזכיר האנרגיה האמריקאי ד”ר ארנסט מוניז ושר האנרגיה ד”ר יובל שטייניץ חתמו לאחרונה על הסכם אנרגיה חדש שיוביל להידוק שיתוף הפעולה בין המדינות. 
ההסכם מרחיב את תחומי שיתוף הפעולה בין הצדדים, כך שיכללו את תחום הדלקים ותחליפיהם, גז טבעי, טכנולוגיות רשת חכמה ורשת החשמל בכלל, התפלה וטיפול במים, הגנה פיזית וקיברנטית על מתקני תשתיות אנרגיה ומים. ההסכם נחתם מתוך הכרה בחשיבות פיתוח טכנולוגיות מתקדמות בתחומי האנרגיה והמים, לצורך יצירת בטחון באספקת אנרגיה ומים תוך שמירה על הסביבה וקידום ההתייעלות האנרגטית של שתי המדינות. 
מזכיר האנרגיה של ארה״ב, ד”ר ארנסט מוניז: ״היום המדינות שלנו העמיקו אף יותר את שיתוף הפעולה המתמשך בינינו. ארה״ב וישראל ימשיכו לטפח מחקר ופיתוח, להוריד עלויות הפקת אנרגיות ירוקות, ולעודד שיתופי פעולה בין מדעני האנרגיה המובילים של המדינות שלנו”. 
שר האנרגיה, ד”ר יובל שטייניץ, בירך על ביקורו הראשון של מזכיר האנרגיה האמריקאי, ד”ר ארנסט מוניז ואמר כי ביקור חשוב זה והסכם האנרגיה החדש שנחתם הינם הוכחה נוספת ליחסים ההדוקים בין המדינות. “אני משוכנע ששיתוף הפעולה בתחום האנרגיה יתרחב בשנים הבאות”, הוסיף השר שטייניץ. “אני מודה למזכיר מוניז על החברות ועל שיתוף הפעולה. ארה”ב הינה חברתה הגדולה של ישראל, ואנו מעריכים חברות זו”. 
ההסכם הוא צעד חשוב ומשמעותי המגיע בהמשך לחקיקה ולהחלטות ממשלה של שתי המדינות הקובעות כי שיתוף הפעולה בין משרדי האנרגיה בשתי המדינות יימשך עד לשנת 2024 תוך המשך מימון תכניות שיבוצעו על-ידי הקרנות BIRD ו-BSF) קרנות דו-לאומיות ישראל וארצות הברית שהן תאגידים סטטוטוריים שהוקמו בהתאם לחוק הקרן הדו-לאומית למחקר ולפיתוח תעשייתיים). בין היתר מעודד ההסכם שת”פ בין חוקרי האנרגיה בישראל לחוקרי המעבדות הלאומיות המתקדמות בארה”ב.


פי.סי.חץ