“המשרד להגנת הסביבה מייצר מפגעים”

“המשרד להגנת הסביבה מייצר מפגעים”

 

“המשרד להגנת הסביבה מאפשר הקמת מטמנה לעודפי עפר במרחק 130 מטר מבתי תושבים, ובמרחק 200 מטר מבית החולים הדסה הר הצופים, בהסתמך על מודל שלא קשור למציאות”, אמר יו”ר ועדת הפנים והגנת הסביבה ח”כ דוד אמסלם בדיון על הטמנת פסולת בניין בסמוך לבתי תושבים בצפון ירושלים. “בדקתם מודל של 80 משאיות. אתה יודע כמה משאיות הורדנו למישור אדומים? למעלה מ-300. כשתתחיל הבנייה בירושלים, 80 משאיות זה צחוק מהעבודה”.
עמירם רותם, עיריית ירושלים: “בדקנו את פיזור חלקיקי האבק ונלקחו החמרות הכי קיצוניות שאפשר. מי שאחראי להרצת המודלים הוא המשרד להגנת הסביבה. החמרנו. בדקנו כל יום בשיא התפוקה במקום הכי קרוב לתושבים ואנחנו עומדים בתקן. כדי לפתור את בעיית הניקוז יש חלופה, ייצור תעלה שמסיטה את המים. או חלופה שנייה - לקלוט את המים כמו בעמק הצבאים. רשות הניקוז ים המלח אישרה את התוכנית”. 
אמסלם: “הוועדה קראה לפני שנה למשרדי הממשלה להקפיא את התוכנית עד להכנת תסקיר על הסביבה ולקיים הליך שימוע מסודר”. אבי בן-צור, המשרד להגנת הסביבה: “התוכנית לא התקדמה. היה דיון בוועדת ערר והנושא הועבר לעיריית ירושלים. היא החליטה שהתוכנית בסדר”. יו”ר הוועדה: “אבל אנחנו דרשנו שתבצעו תסקיר סביבה”.
בן-צור: “עבדנו לפי החוק שאתם חוקקתם. הכנו מסמך סביבתי. עמדת המשרד הייתה להטמיע את התנאים שבחוות הדעת שהוגשה - להוריד את גובה האתר ושיהיה שם פארק”. אמסלם: “אתה מכיר את המקום? אתה באמת חושב שזה לא ישפיע על התושבים? שזה בסדר?”. בן-צור: “המקום לא שונה ממקום אחר בארץ שיש בו אתר חציבה”. 
ד”ר איזבלה קרקיס, משרד הבריאות: “המסקנה שלנו לאחר שלמדנו את המסמכים, היא שיש כאן תת-אומדן מבחינת היקף העבודה ורמות המזהמים. הרקע נקבע על בסיס סטטיסטיקה ולא על-פי בדיקה מקומית. ביקשנו לבדוק מה הרקע ורק אז להתחיל לדון. אנו רואים שהערכים המתוכננים הרבה יותר גבוהים מערכי היעד. אנו מתנגדים לתוכנית עקב המרחק הקטן מהתושבים”.


פי.סי.חץ