פותח תוסף מזון להפחתת פליטת מתאן של בהמות

פותח תוסף מזון להפחתת פליטת מתאן של בהמות

 

ככל שאוכלוסיית האדם גדלה כך משגשגים גם בעלי החיים שהאדם בחר לטפח - חיות המשק, וביניהן מעלי הגרה. כיום יש בעולם 1.5 מיליארד פרות, יותר ממיליארד כבשים, וכ-900 מיליון עזים. החיות הללו מספקות לנו חלב, בשר וצמר, אבל גם “מתנה” אחת קצת פחות רצויה: גז מתאן שמשתחרר מקיבותיהן. 
מתאן (CH4) הוא גז חממה שנחשב לתורם מרכזי לשינוי האקלים. חוקרים מארה”ב ומאירופה מדווחים במחקר חדש כי מולקולה קטנה, שמוכנסת לאוכל של בעלי החיים, מצמצמת את פליטת המתאן ב-30 אחוז באמצעות עיכוב הפעילות של החלבון המייצר אותו.
הקיבה של מעלי גרה מחולקת לארבעה מדורים. תחילה המזון מגיע לשני המדורים הראשונים - הכרס (rumen) ובית הכוסות (reticulum), ועובר פירוק גס ראשוני. משם הוא חוזר לפה ללעיסה, ושוב לקיבה וחוזר חלילה. הפירוק בכרס ובבית הכוסות נעשה בעזרת חיידקים, פטריות וארכיאונים (יצורים חד-תאיים חסרי גרעין, הדומים במראם לחיידקים). אחד מתפקידיהם העיקריים הוא לפרק את התאית (צלולוז) - פחמימה צמחית יציבה במיוחד שבעלי חיים אינם מסוגלים לעכל בלי עזרה.                                                                                       העוזרים הקטנים בבטנם של מעלי הגירה מפרקים את התאית לפחמימות קצרות יותר הניתנות לעיכול. 
חלק מהארכיאונים מפרקים את הפחמימות הללו עוד, ומייצרים מהן מתאן - מולקולות קטנות של פחמן ומימן שמשתחררות כגז כשבעלי החיים נושמים או מגהקים. אצל מעלי גירה רוב המתאן משתחרר מפתח הכניסה של מערכת העיכול, כלומר מהפה, בניגוד לאדם שנפיחות המתאן שלו משתחררות בדרך כלל מפתח היציאה שלה, כלומר מהמעיים.                                                                                                            חישובים העלו כי כ-12 אחוז מהאנרגיה האצורה במזון מתבזבזת על ייצור המתאן. המשמעות היא שככל שנצמצם את יצירת המתאן, כן ייטב. זה יועיל גם לאקלים כדור הארץ, גם לבעל החיים שלא יאלץ לוותר על שמינית ממזונו וגם למגדלים שיוכלו לתת פחות מזון לבקר ולצאן. מכאן צפויה תועלת סביבתית נוספת, משום שגידול של פחות מזון פירושו הפחתה בצריכת המים, בניצול שטחי טבע לחקלאות ובפחות שימוש בחומרי הדברה מזהמים.    


פי.סי.חץ