ישראל ואוסטרליה מהדקות קשרים בתחום הסביבה

ישראל ואוסטרליה מהדקות קשרים בתחום הסביבה

 

השר להגנת הסביבה זאב אלקין והשר לאיכות הסביבה והאנרגיה של אוסטרליה ג’וש פריידנברג נפגשו לאחרונה בקנברה, על-מנת לדון בשיתוף פעולה עתידי בין ישראל ואוסטרליה בתחום הסביבה.  לישראל ולאוסטרליה קשרים תרבותיים וכלכליים ותיקים. שתי המדינות משתפות פעולה גם בזירה הבינלאומית. בהקשר זה, שני השרים הסכימו כי שינוי האקלים הוא אחד האתגרים הגדולים ביותר של דורנו עם השלכות סביבתיות, כלכליות וחברתיות מקיפות. השרים החליפו דעות לגבי שיתוף פעולה בינלאומי וסקרו את הצעדים שכל מדינה נוקטת לקראת צמצום משמעותי של פליטות גזי חממה להשיג Carbon Neutrality.
השרים הביעו את נכונותם לשתף פעולה בפרויקטים שבהם כל צד יביא את היתרונות היחסיים שלו לשולחן, לדוגמה הניסיון של ישראל בתחום הקלינטק ובעיקר בטכנולוגיות מים והניסיון של אוסטרליה במגוון של כלי מדיניות לחיסכון באנרגיה לרבות בתחום התחבורה. השר האוסטרלי הנחה את מנכ”ל משרדו כי יפעל נחרצות לקדם את חתימת הסכם שיתוף הפעולה בין המדינות על מנת שעוד השנה ייפגשו השרים שוב לחתימת ההסכם.
במהלך הפגישה העלה השר אלקין את נושא קבוצת ההתייעצות באמנת שינוי האקלים Umbrella Group. כרגע ישראל היא במעמד משקיפה בלבד וחברות מלאה תשקף את מחוייבות ישראל לאמנה והשגת יעדי הפחתת פליטות גזי חממה שהיא קיבלה על עצמה. לפיכך, השר אלקין ביקש מהשר פריידנברג לסייע בשדרוג מעמדה של ישראל ממשקיפה לחברה קבועה. החברים הקבועים בקבוצה הם ארה”ב, קנדה, יפן, רוסיה, ניו זילנד, איסלנד, נורבגיה, אוקראינה, קזחסטאן והיו”ר היא אוסטרליה, לכן בכוחה לקדם את בקשתו של השר אלקין מול שאר החברות.
שני השרים החליטו כי משרדי הסביבה יקדמו הסכם שיתוף פעולה בין שתי המדינות בתחום הסביבה, שייחתם מאוחר יותר השנה, ככל הנראה בביקור גומלין של השר האוסטרלי בישראל.   בנוסף, נפגש השר אלקין עם עוד גורמים בתחום הסביבה וביקר בפרויקטים סביבתיים על מנת להתרשם מהטיפול של האוסטרלים בסוגיות הדומות לאלה איתן מתמודדת גם ישראל כשיקום חופים, טיפול בשפכים, שמירת טבע ועוד.                                                                                                                                        


פי.סי.חץ