ישראל ופיאט השיקו את הרכב הראשון אשר מונע במתנול

ישראל ופיאט השיקו את הרכב הראשון אשר מונע במתנול


שר האנרגיה, ד”ר יובל שטייניץ, נהג ברכב הראשון מסוגו בעולם, של חברת פיאט, המונע על ידי תערובת של מתנול ובנזין ופותח בסיוע ובמימון יחידת המדענית הראשית במשרד האנרגיה בהיקף של מעל 4 מיליון שקלים, כחלק מהתוכנית הלאומית לתחליפי דלקים.
שר האנרגיה, ד”ר יובל שטייניץ: “ישראל חלוצה בתחום הזה ויצרנו את הסטנדרט הראשון בעולם למכוניות שמופעלות בתערובת של מתנול, המיוצר בעיקר מגז טבעי ודלק רגיל. זה ציון דרך מבחינתנו כי התוכנית היא שתוך כמה שנים, גם תחבורה ציבורית גם משאיות כבדות ובד בבד, גם רכבים פרטיים בישראל, יהיו מונעים בגז טבעי בדרכים שונות: ב-CNG בעיקר, במתנול וגם בחשמל, שמיוצר ברובו מגז טבעי. מהפכת הגז הטבעי יוצאת היום לדרך, גם בתחבורה. עוד דרך ארוכה לפנינו אבל גם דרך ארוכה מתחילה בנסיעה קטנה אחת במכונית מונעת בגז טבעי מתנול של חברת פיאט”.
מתנול הינו אלכוהול אשר ניתן לייצר מגז טבעי, ועל כן הינו זמין ביותר מבחינת יכולת הייצור בישראל. רכב המתנול עומד בסטנדרטים האירופאים והאמריקאים המחמירים ביותר מבחינת איכות הסביבה. בבחינות שנערכו במעבדות של האיחוד האירופי ובמעבדות Fiat, נמצא כי יש הפחתה של 2% בפליטות של פחמן דו חמצני - גז החממה. השימוש בתערובת המתנול והבנזין יוביל להפחתת פליטות מזהמים מתחבורה, פליטות המהוות את מקור זיהום האוויר המשמעותי ביותר בישראל.
בעקבות תקן שהכין משרד האנרגיה לשם שימוש ברכבים המונעים על ידי מתנול, ניתן כיום לנהוג ברכבים אלה ברחבי הארץ, והם משווקים לקהל הרחב. הרכבים החדשים יאפשרו לנהגים אפשרות בחירה בין תדלוק בבנזין לתדלוק ב-M15 הצפוי להיות זול יותר בכ-30 אג׳ לליטר, דבר אשר יהפוך את הרכב לאטרקטיבי לנהגים המחפשים הוזלה במחירי הדלק יחד עם הפחתה בפליטות.


פי.סי.חץ