לראשונה בעולם: מטען גז טבעי נוזלי הועבר מאנייה לאנייה בלב ים

לראשונה בעולם: מטען גז טבעי נוזלי הועבר מאנייה לאנייה בלב ים


חברת החשמל מודיעה כי התבצע בהצלחה הליך STS  (ship to ship) לצורך העברת מטען גז נוזלי (LNG) מאניה לאניה תוך כדי עגינה על מצוף ימי ליבוא LNG הממוקם כ-10 ק”מ מערבית לחדרה, בלב ים.
במסגרת הליך ה-STS שבוצע התחברה האנייה המגזזת של חברת Excelerate, שנחכרה על ידי חברת החשמל ומחוברת דרך קבע למצוף הימי, למכלית של חברת BP הנושאת על סיפונה מטען של גז טבעי נוזלי (LNG) שרכשה חברת החשמל. לאחר קשירת האניות זו לזו בסיוע שלוש גוררות, הוזרם מטען ה-LNG באמצעות צינורות גז גמישים מן המכלית היישר אל האנייה המגזזת ומשם למערכת ההולכה של נתג”ז דרך המצוף הימי.
ההליך התבצע לראשונה בלב ים על גבי מצוף LNG ימי, אשר שימש כעוגן לשתי הספינות.
שר האנרגיה, דר’ יובל שטייניץ, ברך על המהלך ואמר, כי ההטענה של ספינת הגז בעודה עוגנת מול חופשי ישראל, מאפשרת עגינה רציפה ללא צורך בהפלגה והיעדרות של מספר ימים, וכך מחזקת את הביטחון האנרגטי של ישראל.
אלוף במיל יפתח רון-טל, יו”ר חברת החשמל, אמר כי “אניית הגז הטבעי שחברת החשמל חכרה, הוכיחה את חיוניותה בשנים האחרונות, עת שימשה לא אחת כגיבוי למשק החשמל בישראל. שטעון האנייה בלב ים, מהווה פריצת דרך שתאפשר אספקת גז טבעי נוזלי למשק החשמל בישראל באופן רציף ויחסוך למשק מיליוני דולרים בשנה בזכות מניעת פעולות העגינה שנעשו עד כה בקפריסין, ומניעת שימוש בסולר לצורך גיבוי באותן שעות שיא כאשר האנייה אינה מחוברת למצוף. חברת החשמל תמשיך להוביל את מהפיכת הגז הטבעי לטובת ייצור חשמל זול ונקי יותר”.
מנכ”ל נתג”ז שמואל תורג’מן: “על אף שההליך טרם בוצע בעולם בעבר, במסגרת פרויקט המצוף ומתוך ראיה קדימה, נתג”ז שמה דגש על תכנון והקמת המתקן עם אפשרות לביצוע STS תוך כדי עגינה על המצוף. בחודשים האחרונים, במסגרת שיתוף פעולה בין משרד האנרגיה, חברת החשמל ונמל חדרה, ביצעה נתג”ז את כל הפעולות הנדרשות על מנת לאפשר את ההליך המורכב בפן התפעולי-הנדסי, תוך התייחסות נרחבת לנושאי בטיחות”.

 


פי.סי.חץ