תוגבל העברת גזם עצים למפחמות בשטחי הרשות הפלסטינית

תוגבל העברת גזם עצים למפחמות בשטחי הרשות הפלסטינית

 

מאמצים לצמצום המטרד הסביבתי של עשן המפחמות: שר החקלאות אורי אריאל חתם על הוראת שעה בתקנות חוק היערות, אשר מגבילה הובלת גזם עצים מישראל לשטחי הרשות הפלסטינית. הציפייה היא כי מעבר העצים למפחמות יפחת מאוד וכך פעילות המפחמות תצטמצם בצורה משמעותית.
לפני כשנה מונה צוות בין משרדי בראשות סמנכ”ל משרד החקלאות צביקה כהן, לצורך מציאת פתרון הולם לבעיית המפחמות באזור צפון השומרון ולנזקים הסביבתיים הנגרמים כתוצאה מכך. הצוות המליץ על שורת מהלכים שנועדו לפקח ולטפל בפסולת שנוצרת מגזמי העצים, לרבות חקיקה, הגברת אכיפה ומציאת מקומות חלופיים לקליטת הגדמים, לצורך צמצום כמות הפחמים.
התקנות החדשות קובעות, כי כריתת והובלת עצי אבוקדו או הדרים יידרשו קבלת רישיון שיינתן על ידי משרד החקלאות ויאפשר מעקב מבוקר אחר כמות הגזמים שייכנסו אל שטחי יהודה ושומרון, ובמידת הצורך ענישה במקרים של עבירה על החוק. הסדר הרישיונות יעמוד למשך חמש שנים, שלאחריהן ייבחנו מהלכים נוספים.
בפגישה שכינס שר החקלאות עם ראשי המועצות מנשה וחריש על מנת לעדכן אותם בהתפתחויות, אמר אריאל: “עשן המפחמות הוא טרור סביבתי ואנחנו עושים את כל מה שבידינו להפסיק את זה לאלתר. 
הצווים שהוצאנו היום יגבילו את מעבר גזמי העצים לשטחי הרשות הפלסטינית ובכך יפחת חומר הבעירה במפחמות. לצערנו, אנחנו יודעים שיש במפחמות ברשות עוד גזמי עצים לשנתיים הבאות וחשוב לרכז עכשיו מאמץ לטיפול בחומר הבעירה הקיים במפחמות”.
אילן שדה, ראש מועצה אזורית מנשה הודה לשר אריאל ולמשרד החקלאות ואמר: ‘’גם אם היו חילוקי דעות זה היה לצורך העניין. הצווים הם חלק מפתרון הבעיה וצריך להמשיך קדימה. כיום הפחמים נכנסים במשאיות מהרשות למדינת ישראל ויש לעצור את זה בהקדם האפשרי״.


פי.סי.חץ