הסכם פריז אושר על ידי ממשלת ישראל

הסכם פריז אושר על ידי ממשלת ישראל

 

מדינת ישראל אשררה את מחויבותה להסכם פריז באמצעות החלטת ממשלה. בכך הצטרפה ישראל ל-109 מדינות, האחראיות ל-79% מהפליטות הגלובליות, שכבר אשררו את הסכם האקלים, אשר נכנס לתוקף בארבעה לנובמבר 2016.
כזכור, מדינות העולם חתמו בפריז על הסכם גלובלי חדש הכולל צעדים אשר יביאו להשקעות של כטריליארד דולר על פני עשור. כמו כן, ההסכם מקבע את המחויבות של המדינות להפחתת גזי חממה במטרה לעצור את ההתחממות הגלובלית ללא יותר משתי מעלות ביחס לרמת הפליטה שלפני המהפכה התעשייתית, ובהמשך - לחתור להגבלת ההתחממות הגלובלית ללא יותר מ-1.5 מעלות. המשמעות המעשית של עמידה ביעדי ההסכם היא מעבר הדרגתי בתוך כשלושה עשורים מכלכלה עולמית לא יעילה ומזהמת, לכלכלה יעילה ודלת פחמן המבוססת על אנרגיות מתחדשות. 
על מנת להבטיח את יישום ההסכם התחייבה כל מדינה לסדרת יעדים וצעדים ברורים ליישום. ממשלת ישראל אישרה תוכנית לאומית להפחתת גזי חממה אשר בין השאר קובעת צעדים ותקציבים משמעותיים לעידוד ייעול המשק, קידום אנרגיות מתחדשות והפחתת הזיהום מתחבורה.
השר זאב אלקין ייצג לאחרונה את מדינת ישראל בוועידת האקלים העולמית של מנהיגי העולם ושרי הגנת הסביבה. זהו המפגש ה-22 לאמנת המסגרת של האו”ם בנושא שינוי אקלים שהתקיים במרקש שבמרוקו.
במפגש במרקש נדונו הצעדים הבאים ליישום ההחלטות מפריז, ונמשכו הדיונים בנושא יישום המנגנון הבינלאומי לאובדן או פגיעה הקשורים בשינוי אקלים. מטרת המנגנון היא לתת מענה לאובדן או פגיעה הנגרמים בשל שינוי האקלים, כולל אירועי קיצון של מזג אוויר ואירועים מתמשכים, במדינות מתפתחות הפגיעות במיוחד להשפעות שינוי האקלים.


פי.סי.חץ