“הגורם האנושי אשם במרבית תאונות העבודה בישראל”

“הגורם האנושי אשם במרבית תאונות העבודה בישראל”

 

 

מנכ”לית המוסד לבטיחות וגהות, ד”ר אורנית רז קובעת ש”הגורם האנושי הוא שעומד מאחורי חלק ניכר מתאונות העבודה בישראל”. 
הדברים נאמרו בכנס ה-21 לנושאי עבודה אשר נערך לאחרונה באילת, ובמסגרתו הציגו גורמים מובילים בתעשייה את הנעשה ואת התוכניות העתידיות בתחום העבודה. כחלק מהדיונים נשאה דברים ד”ר רז בנושא בטיחות בעבודה והציגה את פעילות המוס”ל ואת תמונת המצב בכל הקשור לתאונות עבודה בישראל. 
לדבריה, “בכדי להתמודד באופן אמיתי עם תאונות עבודה יש להבין שהסיבות שגורמות לתאונות העבודה במקרים רבים, תלויות בגורם האנושי. כך למשל, גורמי סיכון טריוויאלים לכאורה, כמו עייפות, או שימוש לא נכון בציוד בטיחות, אחראים לחלק ניכר מהתאונות. תיקון לקויים אלה יביא לצימצום משמעותי במספר התאונות”.
ד”ר רז אמרה כי “הטענה הרווחת כיום, מפנה את עיקר האחריות לתאונות העבודה אל המעסיקים בלבד. אלא, שההבנה כי חלק ניכר מהתאונות קשורות גם לגורם האנושי, מחייבת להוביל לשינוי תפיסת האחריות, גם על העובד עצמו. זה האתגר ורק כך נוכל להוביל לשינוי”. 
ד”ר סמי סעדי, מנהל מחוז צפון במוס”ל, הוסיף בנושא הבטיחות במגזר הערבי ואמר כי “בשמונת החודשים האחרונים, שינינו כיוון בכל הקשור לבטיחות בעבודה במגזר הערבי ובמיוחד בענף הבנייה, בהתאם למאפיינים התרבותיים והחברתיים של המגזר. לצערנו פעמים רבות במגזר הערבי, העובדים נמצאים בעבודות לא מסודרות, ללא אמצעי הגנה מתאימים או הדרכה מתאימה ועוד. במוסד לבטיחות וגהות אנו מנסים להתמודד עם הבעיה באופנים שונים. בין השאר אנו דואגים למדריכים מקצועיים בענף הבנייה שנכנסים לאתרי בנייה קטנים ומנחים את העובדים. כמו כן יש לנו ניידת הדרכה, שפועלת בשש שפות ביניהן ערבית, ואנו מקיימים קורס נאמני בטיחות בשפה הערבית. 
בנוסף אנו מנהלים קמפיין פרסום בתקשורת הערבית וקמפיין ברשתות החברתיות בשפה הערבית בנושא חשיבות השמירה על בטיחות בעבודה, חייו ובריאותו של העובד”.


פי.סי.חץ