הרש”פ צברה חוב של 2.2 מיליארד ש’ בחברת החשמל

הרש”פ צברה חוב של 2.2 מיליארד ש’ בחברת החשמל

 

הרשות הפלסטינית הפסיקה לשלם לחברת החשמל, וצברה חוב בסך 2.2 מיליארד שקל. חמישה חודשים לאחר שנחתמה פשרה, מתברר כי החברה ויתרה על גביית ריבית פיגורים של 290 מיליון שקל וישראל הסכימה לסייע לרשות ב-160 מיליון שקל מתקציב המדינה.
בספטמבר האחרון בישר משרד האוצר כי לאחר שלוש שנות משא ומתן, הגיעו ישראל והרשות הפלסטינית להסדר בנוגע לחוב שצברו הרשות וחברת החשמל המזרח ירושלמית (חמ”י) כלפי חברת החשמל, שהסתכם ב-2.2 מיליארד שקל.
באוצר דיווחו אז על תשלום של 570 מיליון שקל, שאותו תעביר הרשות הפלסטינית לחברת החשמל באופן מיידי. יתרת החוב, לפי הדיווח, תיפרס על פני 48 תשלומים חודשיים.
מפרטי הסדר החוב שהגיעו לידי “TheMarker” עולה כי האוצר נמנע אז לספר שבמסגרת הסדר הפשרה, הסכימה ישראל למחוק 560 מיליון שקל מהחוב ואז להשתתף בעצמה בהחזרים בסכום נוסף של 160 מיליון שקל. זאת, במסגרת עסקה סיבובית, שבמהלכה ייגרע הסכום מתקציב הכנסות המדינה, וישולם לרשות הפלסטינית, כדי שזו תעביר את הסכום לאחר מכן לקופת חברת החשמל.
לצד התספורת בשיעור של כ-30% מהחוב, מתברר כי החזר החוב העיקרי של הפלסטינים לחברת החשמל בסך כ-800 מיליון שקל, עדיין לא סוכם באופן סופי, וממתין לחתימה על הסכם מסחרי, שצפויה בחודשיים הקרובים.


פי.סי.חץ