מוא”ז גלבוע מתנגדת להקמת תחנות כוח על גז בשטחה

מוא”ז גלבוע מתנגדת להקמת תחנות כוח על גז בשטחה

 


במכתב חריף ששיגר ראש המועצה גלבוע, עובד נור, לאביגדור יצחקי בכובעו כיו"ר הוועדה לתשתיות לאומיות, ולאורי אילן, יו"ר הוועדה המחוזית, מבקש נור להבהיר את עמדת המועצה בנושא הקמת תחנות כוח חדשות, מבוססות גז טבעי בתחומי המועצה ובסביבתה, תוך שהוא דורש לא לקיים כל דיון בנושא מבלי שתינתן אפשרות להנהגת הגלבוע לומר את דברה.
מתוך המכתב: "אנו מתנגדים להקמת תחנות כוח על גז במועצה, נוכח ההבנה שבו זמנית מקדמת המדינה במרחב (גבולות המועצה וביניהם), פוטנציאל תכנוני של 6 (!) תחנות כוח גדולות על גז: "מבואות הגלבוע", הרחבת התחנה ב"אלון תבור", רמת צבי, ניר דוד, בית שאן וג’נין (בסמיכות לגדר עם הכפר מוקיבלה). זאת, בנוסף ליוזמות פרטיות של 22 טורבינות רוח ואלפי דונמים של תאים פוטוולטאיים, שעשויים לייתר או לפחות לדחות את הצורך בהקמת תחנות מזהמות אלה".
נור ציין כי "מרחב הגלבוע הוא אחת הריאות הירוקות האחרונות במדינת ישראל, והנהגת המועצה הנוכחית ותושביה יעשו ככל שעל ידם למנוע מפגעי בריאות וזיהום. האחריות היא שלנו וככל שהמדינה איננה יודעת להגדיר את כוונותיה, לא נוכל להסכים להקמת התחנות".
התנגדותה של מוא"ז הגלבוע מקבלת משנה תוקף נוכח מהלך אסטרטגי ייחודי, שטרם נראה בארץ, במהלכו מקיימת המועצה תהליך בחינה ולימוד מעמיק של היוזמות השונות לפיתוח אנרגיה והשלכותיהם. מדובר בתהליך פתוח, שקוף ומשותף עם הציבור, בסופו תגובש (עם המליאה) מדיניות המועצה בנושא. בחודשיים האחרונים התקיימו למעלה מ-6 פגישות בהן נשמעה עמדת אנשי המקצוע, היזמים הפרטים, וכמובן הציבור ונציגי היישובים. 


פי.סי.חץ