עליות מחירים נוספות בפתח?

עליות מחירים נוספות בפתח?

מחירי המזון בעולם שברו שיא חדש בפברואר

מחירי המזון בעולם שברו את שיא כל הזמנים בחודש שעבר וגרמו לעלייה תלולה במחירי מוצרי החלב, הדגן והבשר. מדד האו"ם המשקלל את מחירי 55 סחורות מזון עלה ב-2.2% ל-236 נקודות בפברואר, בפעם השמינית ברציפות.

מחיר החיטה, לדוגמא, עלה ב-58% ב-12 החודשים האחרונים, בעוד התירס עלה ב-87% והאורז רשם עלייה מתונה יותר של 6.5%. 

מחירי המזון הגבוהים תרמו למהומות שמתרחשות ומתעצמות במזרח התיכון, כשאחת הסיבות המרכזיות לעליית המחירים בעולם הגלובאלי שלנו היא מזג האוויר הקשה וההפכפך שתוקף את העולם מסוף 2010 ואסונות הטבע והשיטפונות באוסטרליה, בניו זילנד ונוספים, שהרסו מטעים ברחבי העולם והביאו להשמדת יבולים בהיקף עצום.

עוד לא תומחרו במלואן ההשלכות ההרסניות של רעידת האדמה הקטלנית והצונאמי אדיר המימדים שפקד את צפון מזרח יפן ושהשמידו יבולים ושטחי חקלאות ענקיים ובודאי ימריצו את עליית מחירי המזון והסחורות בטווח הבינוני.

אליהן יש להוסיף גם את ההשפעות הלא ידועות עדיין בהקיפן של האסון הרדיואקטיבי ביפן – אנו תקווה שהקרינה הרדיואקטיבית לא תחלחל מדי למי התהום ותיספג בעוצמה בקרקע.

אסונות אלה הביאו מדינות כגון רוסיה לאסור על ייצוא של דגן, צעד שהזניק את מחירי החיטה.

מומחי האו"ם מעריכים שתפוקת ייצור המזון תצטרך לעלות ב-70% בין 2010 ל-2050 במטרה להאכיל את אוכלוסיית העולם, שתתרחב ל-9 מיליארד בני אדם. דיוויד האלאם, מנהל המרכז של האו"ם למזון ולחקלאות העריך ש "העלייה במחירי הנפט רק תגביר את חוסר הביטחון סביב המצב וסביב תחזיות אפשריות על המשך העליות".


פי.סי.חץ