ניופאן רוכשת 70 אחוז מהבעלות של מיני ליין

ניופאן רוכשת 70 אחוז מהבעלות של מיני ליין

קבוצת ניופאן שבשליטת צביקה גיור, חברת אלייד החזקות ואיש העסקים אבי אשר, יבואן מדפסות סמסונג, חתמו על עסקה לרכישת 70% ממניות חברת מיניליין שבבעלות יצחק פורת בתמורה ל-182 מיליון שקל.
פורת יישאר בשלב זה שותף בחברה. בנוסף ניתנה לרוכשים אופציה לרכוש בתוך 12 חודשים את יתרת המניות שמחזיקה מיניליין, כ-13%, תמורת כ-33 מיליון שקל. העסקה מחייבת עדיין את אישור הממונה על ההגבלים העסקיים. 
חברת מיניליין הינה היבואנית הבלעדית של מוצרי האלקטרוניקה הבידורית והמוצרים הלבנים של קונצרן סמסונג וכן יבואנית של קבוצת אלקטרולוקס השבדית. כמו כן מחזיקה מיניליין ברשת החשמל א.ל.מ. המחזור השנתי שלה עומד על כ-1.4 מיליארד שקל.
כאמור, פורת יוותר בשלב זה שותף בחברה. מנכ"ל א.ל.מ, יצחק אהרונוביץ', המחזיק 25% ממניות הרשת, יישאר בתפקידו ואילו הרוכשים יוכלו לרכוש את יתרת המניות של פורת בתוך שנה.
העסקה האחרונה מגדילה את כוחה של ניופאן כקמעונאית. ניופאן הינה היבואנית הגדולה בישראל של מוצרי חשמל, אלקטרוניקה, מחשבים וסלולר. הקבוצה מייצגת מותגים בינלאומיים מובילים כגון טושיבה והייר, ומעסיקה כ־500 איש. לפני כשנה רכשה קבוצת ניופאן שליש מרשת החשמל הסיטוני שבבעלות אבי סופר ואייל בן-אליעזר, המפעילה 12 סניפים. השווי שלפיו נעשתה העסקה הוא 60 מיליון שקל.
שמונה חודשים קודם לכן רכשה ניופאן 26% מהרשתות ביג בוקס ובסט ביי מקבוצת פישמן, לפי שווי של 80 מיליון שקל. עם זאת, היות שחלקה בעסקה הנוכחית הוא שליש וחלקה בשוק הקמעונאי בכלל קטן משמעותית מזה של אלקטרה צפוי שהעסקה תאושר בידי הממונה.
"המיזוג לא יפגע בתחרות", הבטיח גיור. "בענף פועלים מספר גופים גדולים כמו אלקטרה, ברימאג וניופאן ולכן הוא מאוד תחרותי. א.ל.מ. תמשיך לפעול כגוף עצמאי, גם קודם היא מכרה מוצרים של ניופאן".
בשנים האחרונות כלל תחום מוצרי החשמל מיזוגים ורכישות שיצרו קבוצות גדולות, בראשן אלקטרה מוצרי צריכה שבבעלותה שקם אלקטריק שרכשה את סנסור ומחסני חשמל והפכה למובילת השוק. אלקטרה, כזכור, הודיעה לפני מספר חודשים על רכישת מיני ליין, אולם הממונה על ההגבלים העסקיים לא אישר את הרכישה בתואנה שזו תעצים עוד יותר את כוחה הקמעונאי. מקורבים לאלקטרה מסרו בתגובה להודעת ניופאן כי החברה תתנגד למיזוג, כיוון שהוא כולל סל מוצרים בהם מסכי מחשב שנתח השוק בהם גדול מ-40% .   


פי.סי.חץ