תאגיד 3M יחליף את גזי ההלון במערכות כיבוי האש בגז ידידותי לסביבה

תאגיד 3M יחליף את גזי ההלון במערכות כיבוי האש בגז ידידותי לסביבה

תאגיד הענק 3M מביא לשוק הישראלי בשורה "ירוקה" בדמות ה-- novec 1230  גז חדש לכיבוי שריפות, ידידותי לסביבה ובטוח לאדם. זוהי התקדמות משמעותית בתחום הבניה הירוקה בארץ.
מדובר בחומר הנקרא פלורוקיטון אשר מצוי במצב נוזלי בטמפרטורת החדר ולכן קל מאוד לשינוע ואחסון. החומר מוכנס למיכלים יחד עם גז אנרטי (בד"כ חנקן) ובכך הופך לגז כיבוי. 
עד היום נעשה שימוש רב בגז ההלון המזיק לאטמוספרה. ההלון תורם לתופעת ה"חור באוזון" שחושפת אותנו לקרינה מסוכנת הגורמת למחלות של סרטן העור, קטארט ועוד. 
עולם התעשייה נהיה מודע יותר ויותר לסכנות הנובעות ממוצרים מזהמים והולך לכיוון "ירוק" יותר. בשל כך, הולך וגובר הצורך והביקוש בענפים השונים לשימוש בחומרים הידידותיים לסביבה ובטוחים לבריאות האדם. 
בעקבות אמנת מונטריאול (נכון ל-2009 חתומות עליה 196 מדינות כולל ישראל) חומר זה נאסר להתקנה במערכות כיבוי אש באירופה וארה"ב. באירופה הגדילו לעשות ודאגו גם להחליף את כל מערכות הכיבוי בהן הותקן ההלון.
המצב בישראל הוא שאמנם על פי התקן המקומי אסור יותר להתקין מערכות לכיבוי אש מבוססות הלון אך אלו עדיין קיימות ברחבי הארץ, הן מוחלפות רק אם המערכת הופעלה (בעת שריפה או אזעקת שווא) או ניזוקה. 
במקום ההלון נעשה שימוש בתחליפים אשר אמנם אינם פוגעים באוזון אך מתפרקים באטמוספרה רק לאחר זמן רב ובכך הם תורמים לאפקט החממה. תופעה הגורמת לשינויי אקלים קיצוניים, עלייה רצופה בטמפרטורה העולמית הממוצעת ואסונות רבים.
כבר היום באירופה ובארה"ב בוחנים בקפידה את האפשרות לאסור גם על התקנת מערכות כיבוי אש המבוססות על תחליפי הלון. תחליפים התורמים לאפקט החממה.
היתרון הגדול בשימוש בגז לכיבוי אש הוא שבמסגרת פעולת הכיבוי הוא אינו פוגע בציוד אלקטרוני רגיש (בניגוד למערכת מבוססת מים) ולכן הוא אידיאלי לשימוש בחדרי תקשורת, מחשבים, ארכיונים ועוד. חדרים אלו קיימים כמעט בכל בניין משרדים, מוסד חינוך או מבנה ציבורי.


פי.סי.חץ