ביה

ביה"ד לעבודה יקבע האם לחייב את מחסני חשמל להכיר בהתאגדות העובדים

ההסתדרות הגישה בקשה לביה"ד האזורי לעבודה בתל אביב, לחייב את הנהלת רשת "מחסני חשמל" להכיר בהסתדרות כארגון היציג של כ-670 עובדי הרשת ולפתוח עמה במו"מ על הסכם קיבוצי. 
מדובר בתביעה השלישית שמגישה ההסתדרות נגד הרשת. שתי התביעות הקודמות הוגשו לפני כחצי שנה בסכום כולל של 4 מיליון שקלים, בגין טעונת לפגיעה של מנהלי הרשת בעובדים על-רקע התאגדותם בהסתדרות. היום יקיים בית הדין דיון בתביעות אלה לאחר שפסל את בקשת ההנהלה לדחות אותן על הסף. עו"ד שי תקן ייצג את ההסתדרות בדיון. בין השאר, ייתן בית הדין את דעתו על סוגיית יחידת המיקוח בתוך חברה, שאינה ישות משפטית העומדת בפני עצמה.
בחודש נובמבר אשתקד התאגדו עובדי הרשת בהסתדרות והקימו ועד עובדים, לאחר שיותר משליש מהם חתמו על טפסי הצטרפות להסתדרות. בעקבות זאת שלח יו"ר אגף התאגדות עובדים דאז, מכתב להנהלה להכיר בהתאגדות ולפתוח עם ההסתדרות במו"מ על הסכם קיבוצי. לטענת ההסתדרות, ההנהלה התנגדה, והשיבה כי רשת "מחסני חשמל" הינה רק "מחלקה" בחברת "אלקטרה מוצרי צריכה".
בהסתדרות אמרו כי לשיטתה של ההנהלה מספר העובדים ב"אלקטרה מוצרי צריכה" הוא שקובע לצורך חישוב השליש הדרוש להכרה בהתאגדות, מאחר שמספר העובדים גדול הרבה יותר מ-670 עובדי "מחסני חשמל", הרי שלא הצטבר, לטענתה, השליש הדרוש לצורך הכרה בהתאגדות העובדים.
עוד טענו בהסתדרות כי במקביל לסירובה להכיר בהתאגדות החלה ההנהלה לפעול נגד העובדים התאגדו ובייחוד נגד יו"ר הועד החדש, תומר כובשי. בעניין זה הגישה, כאמור,
ההסתדרות תביעות לפיצוי העובדים בסכום של 4 מיליון השקלים.
בתביעה שהוגשה פוסלת ההסתדרות את טענת ההנהלה כאילו הרשת הינה מחלקה בתוך "אלקטרה מוצרי צריכה". "מדובר בטענה מתחכמת ושגויה, המצטיירת, בכל הכבוד, כמפלטו האחרון של המבקש לאחוז בקרנות המזבח. ברור הוא כי הטענה נועדה כולה לשבש ולסכל את התארגנות עובדי הרשת", נכתב בבקשה.
ההסתדרות טוענת כי רשת "מחסני חשמל" היא יחידה אוטונומית בתוך אלקטרה מוצרי צריכה. "דבר זה בא לידי ביטוי בהודעה שמסרה לבורסה 'אלקטרה מוצרי צריכה' עם רכישת 'מחסני חשמל', נכתב עוד בבקשה. "


פי.סי.חץ