החשמל יתייקר ב-9% וישלים עלייה של 25% מאוגוסט

החשמל יתייקר ב-9% וישלים עלייה של 25% מאוגוסט

חברת החשמל סיכמה עם האוצר על מתווה שיאפשר לייקר את תעריפי החשמל המתוכננים ב-2012. רשות החשמל צפויה לאשר התייקרות החל מפברואר. על פי האוצר שיעור העלייה המקסימאלי יהיה של 9%. בסך הכל ישלימו מחירי החשמל עלייה של 25% מאוגוסט. 
במשרד האוצר החליטו כי ההעלאה המתונה יותר כעת תהווה גזירה פחות קשה על הציבור, והיא נועדה לבלום את העלייה בהיקף של 30% בתעריפי החשמל שתוכננה לחודש אפריל. באוצר הציעו לפרוס את העלייה לשלוש "פעימות", מדי שנה. בסך-הכל סוכם עם האוצר כי מחירי החשמל יעלו בעד 25%.
כדי להקל על חברת החשמל, שמצבה הפיננסי רעוע, לעמוד בהעלאה המתונה, אישר שר האוצר יובל  שטייניץ שני צעדים מקילים לחברה: הנחה של 90% במס על סולר ומתן הלוואות מדינה לתקופה של שלוש שנים, בתנאי החזר נוחים.
בחודשים האחרונים פוצץ צינור הגז ממצרים 6 פעמים והגז במאגר ים תטיס הולך ואוזל. ב-2013 תתחיל חברת החשמל לקבל גז ממאגר תמר אבל עד אז היא סובלת ממחזור בגז וצריכה להשתמש בסולר, מוצר יקר בהרבה.
ההתייקרות הקרובה היא רק האחרונה בסדרה של התייקרויות במחירי החשמל בשנה החולפת. מאז הופסקה לראשונה אספקת הגז ממצרים, אישרה רשות החשמל ייקור של כ-15% במחירים, שנכנסו לתוקף בשתי פעימות, באוגוסט ובנובמבר 2011. בכך, התייקר החשמל התייקרות מצטברת של כמעט 25% מאז אוגוסט.
ח"כ נחמן שי מסר בתגובה להעלאת מחירי החשמל: "זו מדיניות 'העז' - האוצר משטה בתושבי ישראל ומאיים בהתייקרות של 35% של מחירי החשמל ומסיים ב-9%. כך הוא מוציא את העז מהבית וחושב שהציבור הישראלי שוטה. ניהול כושל של כלכלת ישראל למרות מחאת הקיץ האחרון, מלמד כי הממשלה ממשיכה לחלוב את הפרה ומאמינה כי תמיד יהיה חלב, ובכן לא. המחאה החדשה בדרך".


פי.סי.חץ