ישראל תוכל לייצא 7 מיליארד מ

ישראל תוכל לייצא 7 מיליארד מ"ק גז טבעי בכל שנה

חברת נתיבי גז לישראל מעריכה כי החל משנת 2018 יוכל המשק הישראלי לייצא 7 מיליארד מ"ק (BCM) של גז טבעי בכל שנה. ההערכות אלו, שהוגשו לאחרונה לוועדה הבין-משרדית הבוחנת את המדיניות במשק הגז הטבעי, לוקחות בחשבון כי כמויות אלו יאפשרו למשק הגז הישראלי לשמור רזרבות עד שנת 2060 לפחות. 
ההנחה היא כי גם אם לא יימצאו עתודות גז חדשות במדינת ישראל - עדיין ניתן לייצא בכל שנה כמות של 7 BCM ולאפשר רזרבות שימוש לשנים ארוכות למשק הישראלי, באופן שעונה גם על תחזיות הצריכה הגדלות של המשק המקומי. 
כיום צורך משק האנרגיה הישראלי כ-6 BCM בשנה. על פי תחזיות משרד התשתיות, בשנת 2020 צפויה ישראל לצרוך כ-1.1 BCM ואילו בשנת 2030 צפויה הצריכה לעמוד על 16.8 BCM. 
בחברת נתיבי גז לישראל ממליצים עוד על הקמת מתקן LNG, מתקן להנזלת הגז, באופן שיאפשר לייצא אותו לשווקים בעולם. מתקן כזה, מעריכים בחברה, יוכל להיבנות או בקפריסין או על אסדה צפה בים או – על פי החלופה המומלצת על ידי החברה – בשטח ישראל, לחופי מפרץ אילת או לחופי הים התיכון. החלופה של אילת נחשבת כיום המומלצת ביותר, בשל הגישה מאזור זה לשווקי אסיה - הנחשבים כיום צרכני הגז הטבעי הגדולים בעולם. 
מתחשיבי החברה עולה כי עלות הקמתו של מתקן כזה צפויה לעמוד על 5.6 מיליארד דולר ולהתפרש על פני כארבע שנים. בחישוב שנתי, העלות למתקן כזה עומדת על כ-800 מיליון דולר ובחישוב על פי יחידת אנרגיה, מדובר בעלות של כ-3.25 דולרים לכל יחידה. בנתג"ז מעריכים כי הואיל ומחירי יחידת אנרגיה לגז הטבעי בשווקים של אסיה עומדים על בין 10-11 דולרים ליחידה, הרי שמדובר בצעד כלכלי למשק הישראלי. 


פי.סי.חץ