חברות התעופה הזרות חויבו בפליטת גזי חממה באירופה

חברות התעופה הזרות חויבו בפליטת גזי חממה באירופה

בית המשפט העליון של האיחוד האירופי דחה את עתירתן של חברות תעופה אמריקאיות, שטענו כי יישום תוכנית סחר הפליטות של האיחוד במגזר האווירי מהווה פגיעה בריבונותן ובהסכמי תעופה עולמיים. ארה"ב יחד עם הודו וסין הביעו התנגדות חריפה להחלטה שעיקרה הקצבה של פליטות פחמן לכל טיסה נכנסת או יוצאת מאירופה, עם מתן קנסות לחורגים. 
בית המשפט העליון הכריע בעד זכותו של האיחוד וקבע, כי "יישום תוכנית סחר הפליטה בסקטור האווירי אינה מפרה לא את החוק הבינלאומי ולא את הסכם השמים הפתוחים".
משמעות ההחלטה היא שמה-1 בינואר חברות תעופה הטסות ליבשת או ממנה, חייבות לקנות היתרים לפחמן דו-חמצני הנפלט לכל אורכה של הטיסה, כולל כאשר היא אינה נמצאת בריבונות האווירית של האיחוד. חברות אשר עברו את המכסה ישלמו קנס או יוכלו לרכוש הקצבה מחברות אחרות, כפי שמיושם כיום במפעלי תעשייה ורשויות ברחבי אירופה. המהלך צפוי להביא להחרפת העימות האווירי בנושא. 
מזכירת המדינה הילארי קלינטון ושר התחבורה האמריקאי ריי להוד הביעו לאחרונה את התנגדותם במכתב לנציבות האירופית, והבטיחו להגיב ב"פעולה נאותה". כחלק מהמאמצים שלא לשמור על כדור הארץ, הונחה לאחרונה גם הצעה בקונגרס האמריקאי, שאם תעבור תהפוך ללא חוקית את העמידה בתוכנית פליטות הפחמן של אירופה.


פי.סי.חץ