חוקרים ישראלים ואמריקאים פיתחו שיטה לייצור חשמל מחלזונות

חוקרים ישראלים ואמריקאים פיתחו שיטה לייצור חשמל מחלזונות

חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון בבאר-שבע ומאוניברסיטת קלרקסון שבמדינת ניו-יורק הצליחו לייצר חשמל באמצעות חלזונות. 
החוקרים השתילו בגוף החלזונות תאי דלק זערוריים, המייצרים חשמל מהחמצן ומהגלוקוז בדמה של הרכיכה. מדובר בתאי דלק ביולוגיים, שבהם אנזימים מן החי מחליפים את המערכות הרגילות. שתי אלקטרודות מזדקרות מן הקונכיה של החילזון, ואפשר לחברן למכשיר חשמלי ולהניעו בכוח הגזר שהחלזונות מכרסמים להנאתם.
בעשורים האחרונים פיתחו מהנדסים התקנים אלקטרוניים זעירים רבים למדידה או צילום של גורמים שונים, המסוגלים גם לשדר את המידע. התקני חישה כאלה שימושיים מאוד למשל במעקב אחר שינויי אקלים או תנאי סביבה, וכמובן ביישומים צבאיים. הבעיה העיקרית בציוד המיועד לשהות ממושכת מאוד בשטח היא הסוללה. קשה מאוד לייצר סוללות להתקנים כאלה שיהיו די זעירות וגם יוכלו לפעול תקופה ארוכה מאוד. 
במאמר בכתב העת של החברה האמריקנית לכימיה, צוות החוקרים בראשות יבגני כץ ובהשתתפות ד"ר ליטל אלפונטה מהמחלקה להנדסת ביוטכנולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ותלמיד המחקר שלה אלון שצ'ופק, מדווח כי הצליחו לייצר לכמה דקות חשמל בהספק של 7.45 מיקרו-וואט. על מנת לקבל אספקת חשמל קבועה, הסתפקו החוקרים בהספק הנמוך הרבה יותר- 0.16 מיקרו-וואט. החלזונות שהשתתפו בניסוי נותרו בחיים לפחות חצי שנה לאחר השתלת המערכת. 
הפוטנציאל הצבאי של חלזונות הסייבורג מעורר עניין בפנטגון. בשלב הבא מתכוונת קבוצת המחקר של כץ לעבור לבעלי חיים גדולים יותר, כדי להפיק חשמל בהספק גבוה יותר ולזמן ממושך יותר. החוקרים מתכוונים להשתיל מערכת דומה בלובסטרים. 


פי.סי.חץ