החשמל הישראלי יחובר לראשונה לאירופה

החשמל הישראלי יחובר לראשונה לאירופה

ד"ר עוזי לנדאו - שר האנרגיה והמים, אלוף (במיל.) יפתח רון טל - יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, ונאסוס קטורידיס - יו"ר חברת DEH QUANTUM ENERGY מקפריסין, חתמו, על הסכם לשיתוף פעולה לבדיקת התכנות להנחת חיבור כבל חשמל תת-ימי, בין רשת החשמל הישראלית לרשת החשמל הקפריסאית. מדובר בתחילתו של מיזם שמטרתו לחבר בין שני איים חשמליים, ישראל וקפריסין, וחיבורם לרשת החשמל האירופאית דרך יוון. 
ההספק המתוכנן של הכבל הוא כ-2,000 מגוואט שיונח בעומק של כ-2,000 מטר בים. משך בדיקת ההיתכנות ייערך כשנה ותוצאותיה יובאו לפני הממשלות ישראל, קפריסין ויוון לאישור המשך הפרויקט שצפוי להסתיים בשנת 2016.
ד"ר עוזי לנדאו, שר האנרגיה והמים אמר, כי "בחתימת ההסכם אנו פותחים דלת בין ישראל לשכנותיה באירופה: ההסכם משדר לידידותיה של ישראל בעולם, כי ישראל היא עוגן של יציבות במזרח התיכון. חשיבות ההסכם היא הגיבוי האנרגטי לישראל ויציאתה ממעמד של אי אנרגטי בודד והבטחת אמינות אספקת החשמל לישראל ולקפריסין".
יפתח רון-טל, יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, ציין כי הוא בטוח שבעתיד ישראל תהיה מחוברת לא רק לקפריסין, אלא לרשת האירופית כולה. ואילו ונאסוס קטורידיס ציין כי חשיבותו של הפרויקט המשתרע על 540 מיילים ימיים, טמונה ב"שיתוף הפעולה בין שלוש המדינות. הפרויקט יעזור ליוון לצאת מהמשבר הכלכלי, יאפשר לישראל להיות ספק אנרגיה רציני לאירופה ויאפשר לקפריסין להיות יותר מאי בודד".


פי.סי.חץ