הירוקים פרצו במחאה נגד ההתעלמות ממיכל האמוניה בחיפה

הירוקים פרצו במחאה נגד ההתעלמות ממיכל האמוניה בחיפה

עמותת "צלול" וארגון הסטודנטים "מגמה ירוקה" ערכו לאחרונה הפגנה בפתח מחלקת ההנדסה של עיריית חיפה, במחאה על התעלמות עיריית חיפה ופיקוד העורף מנושא מיכל האמוניה במסגרת תרגיל העורף הגדול.
המפגינים, שחלקם חבשו מסכות אב"כ, קראו לעיריית חיפה ולמפקד מחוז חיפה של פיקוד העורף, אל"מ יצחק איתן, שצפה במפגינים, לסגור את המיכל לאלתר, לפני שיקרה אסון נורא שיביא למותם של אלפים. 
"לפיקוד העורף ולעירייה אין יכולת לתת מענה אמיתי אל מול סכנה בקנה מידה כה גדול. הפתרון היחידי הוא סגירת מיכל האמוניה כמה שיותר מהר, ועד אז – להקטין עד למינימום ההכרחי את כמות האמוניה במיכל", אמרה מאיה יעקבס, מנכ"ל "צלול". 
בעקבות מלחמת לבנון השנייה, במהלכה נפלו מאות טילים באזור חיפה, התעוררה ביקורת ציבורית קשה לעובדת קיומו של המיכל באזור המאוכלס בצפיפות. מומחים שונים טענו, שנפילת טיל על גג המיכל תגרום לפריצת האמוניה ולמותם בייסורים של אלפים (ולפציעתם של רבבות. 
המשרד להגנת הסביבה מינה בעקבות המלחמה ובעקבות הסערה הציבורית את ועדת אלוף (מיל') הרצל שפיר, שהתבקשה לבדוק את כל נושא החומרים המסוכנים במפרץ. הוועדה קבעה שהמיכל חיוני, אך שיש למגן את גגו, שכל עוביו שלושה סמ'. מיגון הגג לא יצא אל הפועל בסופו של דבר, לאחר שהתברר שהמיגון אינו אפשרי, בשל גודלו של הגג, ששטחו כדונם, אך גם בעקבות התנגדות רשות שדות התעופה המתנגדת להגבהת גג המיכל. 


פי.סי.חץ